حقوق بشر

درخواست سازمان حقوق بشر ایران از جامعه جهانی برای توقف اعدام حیدر قربانی

درحالیکه شرط تحقق بزه بغی عضویت فرد در یک گروه مسلح و استفاده شخص از سلاح در برابر جمهوری اسلامی است که حیدر نه اقرار به این دو شرط حتی در شرایط دردناک نموده، نه جز ادعای اداره اطلاعات سنندج وکامیاران دلیلی بر اثبات اتهام او وجود دارد».

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۷ شهریور ماه ۱۴۰۰: به گفته نزدیکان حیدر قربانی، زندانی سیاسی زندان مرکزی سنندج، حکم اعدام وی قرار است طی روزهای آینده اجرا شود. این زندانی سیاسی با اتهام «بغی» بدون وجود هرگونه مدرک و یا اعترافی به اعدام محکوم شده است.

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توقف فوری اعدام حیدر قربانی است و از جامعه بین الملل می‌خواهد تا برای نجات جان این زندانی سیاسی تلاش کنند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان در این خصوص گفت: «این حکم اعدام حتی براساس قوانین جمهوری اسلامی نیز غیرقانونی است. هدف این نوع اعدام‌ها ایجاد ترس در جامعه با هدف مقابله با نارضایتی روزافزون مردم نسبت به حاکمان بی کفایت جمهوری اسلامی است». وی در ادامه بیان داشت: «در حال حاضر فقط بالا بردن هزینه سیاسی از طریق کارزارهای مردمی و فشار بین المللی می‌تواند از اعدام حیدر قربانی جلوگیری کند».

به گفته نزدیکان حیدر قربانی، زندانی سیاسی زندان مرکزی سنندج که با اتهام «بغی» بدون وجود هرگونه مدرک و یا اعترافی به اعدام محکوم شده، وی در خطر قریب الوقوع اجرای حکم قرار دارد.

صالح نیک‌بخت، وکیل مدافع حیدر قربانی درخصوص آخرین وضعیت وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «موکل من اقای حیدر قربانی زندانی کرد دراستانه اجرای حکم اعدام است و ممکن است درچند روز آینده اعدام شود. گرچه قربانی مرتکب جرایمی شده و در دادگاه کیفری استان به سه فقره ۳۰ سال یعنی ۹۰ سال محکوم شده است، ولی دادگاه انقلاب شهر سنندج علاوه بر ان به اتهام  بغی (ب-غ-ی) اورا به اعدام محکوم کرده است که اکنون حکم قطعی شده ودر استانه اجرا میباشد، درحالیکه شرط تحقق بزه بغی عضویت فرد در یک گروه مسلح و استفاده شخص از سلاح در برابر جمهوری اسلامی است که حیدر نه اقرار به این دو شرط حتی در شرایط دردناک نموده، نه جز ادعای اداره اطلاعات سنندج وکامیاران دلیلی بر اثبات اتهام او وجود دارد».

حیدر قربانی، متولد ۱۳۵۲ و اهل روستای بزوش در شهرستان کامیاران است. وی در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۵ هنگامی که از سرکار به منزل بازگشته بود، به همراه محمود صادقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

پرونده حیدر قربانی، پس از یک سال که از بازداشت وی گذشته بود، به دادگاه کامیاران ارسال شد و دادگاه کامیاران پس از رد صلاحیت کردن از خود، پرونده را به دادگاه سنندج ارسال کرد. حیدر قربانی در مهر ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه یک دادگاه کیفری سنندج با اتهام «مشارکت در قتل عمد» به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

با این حال پرونده‌ای نیز با اتهام «بغی و عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج برای وی گشوده شد که برای این پرونده محکومیت اعدام صادر شد. در نهایت این حکم روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تایید و به اجرای احکام زندان سنندج ارسال گردید و روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد، به خانواده و وکیل حیدر قربانی ابلاغ گردید.

درطی سال گذشته میلادی، دست‌کم چهار زندانی سیاسی کرد به‌نام‌های مصطفی سلیمی، هدایت عبدالله‌پور، دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ‌عبدالله در زندان‌های ایران اعدام شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا