ورزشی

مدال آوران پارالمپیک توکیو

در روز پنجم از مسابقات پاراالمپیک ۲۰۲۰ توکیو ورزشکاران کشورمان وحید نوری و محمدرضا خیرا…‌زاده صاحب مدال طلا در پارا جودو شدند، حامد صلحی‌پور در وزنه‌برداری و علیرضا مختاری در پرتاب وزنه به مدال نقره رسیدند.

وزنه‌برداری

سیدحامد صلحی‌پور  در دسته ۹۷ کیلوگرم در تلاش‌های اول و دوم در مهار وزنه‌های ۲۲۲ کیلوگرمی ناکام ماند، اما در بارسوم همین وزنه را با موفقیت مهار کرد تا صاحب مدال نقره شود. صلحی‌پور بعداز کسب مدال گفت: پیش‌بینی این بود که در این بازی‌ها به مدال طلا برسم اما به‌خاطر یکسری از اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی طلا از دستم خارج شد.

دوومیدانی

در دوومیدانی علیرضا مختاری ملی‌پوش پرتاب وزنه ایران با حریفانی از جمهوری‌چک، لهستان، یونان، آذربایجان، کرواسی، آمریکا، فلسطین و مکزیک رقابت کرد. مختاری در این رقابت رکوردهای ۷.۸۶ متر، ۸.۴۸ متر، ۸.۳۶ متر و ۶.۸۶ متر در پرتاب‌های اول، سوم، چهارم و ششم را به ثبت رساند و در پرتاب‌های دوم و پنجم نیز مرتکب خطا شد، وی  با بهترین رکوردش یعنی ۸.۴۸ متر به مقام دوم رسید و صاحب مدال نقره شد.

جودو

وحید نوری در اولین مبارزه خود در وزن ۹۰ کیلوگرم به مصاف آرتور کاوالکانته داسیلوا از برزیل رفت و این حریف را ایپون کرد تا راهی نیمه‌نهایی شود. نوری در نیمه‌نهایی مقابل هلیوس لاچومانایا از فرانسه قرار گرفت و در امتیاز طلایی با یک وازاری به برتری دست یافت و راهی فینال شد تا مدال نقره‌اش قطعی شود. ملی‌پوش کشورمان در فینال برابر «الیوت‌استیوارت» از بریتانیا قرار گرفت و حریف را ایپون کرد تا قدرتمندانه صاحب مدال طلا شود. این نخستین طلای ایران در تاریخ پاراالمپیک در رشته جودو است. محمدرضا خیرا…‌زاده در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم، پس از استراحت در دورنخست، برابر «تیدور سوبا» از جامائیکا رفت و مقابل این حریف با امتیاز ایپون به پیروزی دست یافت و گام به نیمه‌نهایی گذاشت. خیرا…‌زاده برای صعود به فینال «گئون‌چوی‌گوانگ» از کره‌جنوبی را پیش‌ِرو داشت و این حریف را ایپون کرد و راهی فینال شد. ملی‌پوش کم‌بینای کشورمان در فینال به مصاف «رِوازچیکویدزه» از گرجستان رفت و حریفش را ایپون کرد و سومین طلایی کاروان ایران شد. محمدرضا خیرا…زاده پس از این موفقیت گفت: مدالم را تقدیم به مردم کشورم می‌کنم و خوشحالم که باعث شادی مردم شدم. خداراشکر دومین مدال جودو را گرفتم. و خوشحالم که با این مدال پرچم کشورم را به احتزاز در آوردم. خیرا…زاده ادامه داد: مثل تمام رشته‌ها زحمت کشیدم و خداراشکر با حمایت فدراسیو‌ن توانستم موفق شوم. همچنین وحید نوری پس از کسب مدال طلای بازی‌های پاراالمپیک توکیو در وزن منهای ۹۰ کیلوگرم اظهارکرد: رقابت سختی بود، هرچند قبل از رقابت‌های پاراالمپیک من حریفان خود را شکست داده بودم ولی امروز روز دیگری بود. وی ادامه داد: این اولین مدال طلای جودو المپیک و پاراالمپیک بود که حاصل زحمات چندین ساله مربیانی همچون یوسف‌زاده، امینی رئیس انجمن و درخشان رئیس پیشین فدراسیون جودو بود که زحمات زیادی برای جودو کشیده‌اند تا این موفقیت حاصل شود، از تمام آنها تشکر می‌کنم. نوری ادامه داد: این مدال تنها حاصل زحمات من نبود و در طی ۸ سال گذشته برای کسب مدال طلای جودو برنامه‌ریزی شده بود تا امروز به ثمر نشست.

آرمان‌ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا