گوناگون

هشدار درباره وخیم‌تر شدن بحران کم‌آبی در کشور

محمد شهریاری مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران روز دوشنبه از بدتر شدن شرایط در سال آبی آتی نسبت به سال آبی جاری خبر داد و گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها با کاهش ۳۱۰ میلیون متر مکعب ذخیره آبی وارد سال جدید می‌شویم که مطمئنا شرایط را برای ما شکننده خواهد کرد…..

شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره آخرین وضعیت ذخیره آب مخازن سدهای تهران اظهار داشت: در حال حاضر میزان ذخایر آبی سدهای پنج‌گانه تهران ۵۸۵ میلیون متر مکعب است که نسبت به روز مشابه سال گذشته که این حجم ۹۳۶ میلیون متر مکعب بوده با کسری ۳۵۱ میلیون متر مکعبی مواجهیم.

او با اشاره به اوضاع بارندگی در فصل پاییز و احتمال کمبود ذخایر آبی در تهران افزود: طبق گزارش سازمان هواشناسی متاسفانه شرایط بارندگی حوضه آبریز سدهای تهران در ماه‌های مهر و آبان زیر نرمال خواهد بود.

این مقام مسئول در شرکت آب منطقه‌ای استان تهران با بیان اینکه میزان بارندگی نسبت به سال آبی گذشته با کاهش ۳۴ درصدی مواجه است، خاطرنشان کرد: میزان بارندگی در سال آبی جاری تاکنون ۳۰۴ میلی‌متر بوده و این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۶۰ میلی‌متر بود که کاهش ۳۴ درصدی نزولات جوی اثر منفی بر روی منابع آب داشته و همچنان شاهد اثرات کاهشی آن هستیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه در ماه‌های اخیر ورودی‌ آب به سدها با روند کاهشی تصاعدی مواجه بوده، بیان داشت: از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون متر مکعب ورودی آب به دریاچه سدهای پنجگانه تهران بوده در حالی که در مدت مشابه سال آبی گذشته این میزان دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون متر مکعب بوده است به عبارتی ورودی‌ آب به مخازن سدهای تامین‌کننده آب شرب شهرهای تهران و کرج ۴۰ درصد کاهش یافته است.

شهریاری میزان کاهش ورودی آب به سدها در مرداد ماه سال جاری را نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد عنوان کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا