مقالات

حبس در بنادر، احتکار در انبارها

طی ماه‌های اخیر در حالی افزایش قابل‌توجه قیمت کالاهای اساسی همواره پای ثابت اخبار اقتصادی بوده که خبرها همچنان از به دام افتادن بخش زیادی از کالا در گمرک حکایت می‌کند. براساس داده‌های مرکز آمار ایران قیمت برنج ایرانی، مرغ ماشینی و روغن مایع به ترتیب ۴۸.۱۳، ۱۳۵.۶۴ و ۸۹.۱ درصد در ماه‌های اخیر،‌ نسبت به فروردین ماه سال گذشته رشد داشته‌اند. البته نگاهی به سایر کالاهای اساسی نیز ارقام قابل‌توجهی را نشان می‌دهد. از سوی دیگر برخی دیگر از کالاها از قبیل هویج نیز طی روزهای اخیر از یک طرف با افزایش شدید قیمت و از سوی دیگر نیز با کمبود مواجه شدند…..

در برخی از این کالاها حتی شاهد کاهش صادرات نیز بوده‌ایم، اما با این همه روایت گرانی و حتی کمبود این کالاها در بازار همواره به گوش رسیده است. به عنوان مثال، کمبود و قیمت بالای هویج در هفته‌های اخیر درحالی است که صادرات این محصول نیز در ۴ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حول و حوش ۳۰ درصد کاهش داشته است. گفته می‌شود طبق آمارهای گمرک ایران، در ۴ ماهه ابتدایی امسال درحالی ۲۵ هزار تن هویج به ارزش ۴ میلیون دلار صادر شده که این میزان در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۳۵/۵ هزار تن به ارزش نزدیک به ۶ میلیون دلار بوده است. به عبارتی، در ۴ماهه ابتدایی امسال صادرات هویج به لحاظ وزنی ۲۹ و به لحاظ ارزش نیز ۳۲ درصدی کاهش یافته است. در همین زمینه روز گذشته معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران از تشدید نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری کالا در تهران خبر داد و گفت: « از دو واحد انبار در شهرستان بهارستان بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد اولیه به ارزش تخلف بیش از ۹۰۰ میلیون تومان کشف شده است». سعید محمدی پور در گفت‌وگو با ایسنا، از اجرای گشت مشترک بازرسی و نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری کالا در راستای تشدید نظارت‌ها در سطح استان خبر داد. وی با بیان اینکه انبارها نقش بسزایی در چرخه تامین و توزیع کالا و مواد اولیه واحدهای تولیدی دارند، تصریح کرد: «شهرستان‌ها به ویژه جنوب تهران با تعداد ۷۳ هزار انبار به عنوان بزرگترین مراکز نگهداری کالا در کل کشور محسوب می‌شوند که فرایند رصد و کنترل این انبارها در اولویت کاری این معاونت است». به گفته این مقام مسئول از دو واحد انبار در شهرستان بهارستان بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد اولیه به ارزش تخلف بیش از ۹۰۰ میلیون تومان کشف و به مراکز قضایی ارسال شده است.
این یعنی از یک طرف انباشت کالاها در گمرک و نبود ارز کافی برای ترخیص کالاها و از طرف دیگر نیز احتکار کالاها در انبارها باعث افزایش قیمت‌ها طی روزهای اخیر شده است. البته از این قبیل اتفاقات در بازار بسیاری از کالاهای اساسی خبرساز شده و نگاهی به گزارش‌ها نشان می‌دهد که از زمستان سال گذشته این قصه کلید خورده است. بهمن سال ۹۹ بود که مدیر کل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: «میزان رسوب انواع کالا در بنادر کشور حدود ۷.۱ میلیون تن گزارش شده است که حدود چهار میلیون تن آن کالاهای اساسی بوده و بندر امام خمینی (ره) در رتبه نخست از این نظر قرار دارد». گزارش‌های مختلفی نیز همزمان درباره گیر کردن کالاهای اساسی در سایر بنادر مطرح شده و بعد از حواشی زیاد، با وجود اینکه خبر بارها رسانه‌ای شده و البته گزارش‌هایی نیز از عرضه حجمی از این کالاها به بازار مطرح شده، اما باز هم شاهد افزایش عجیب قیمت‌ها بوده‌ایم و داستان تا همین حالا هم ادامه یافته است. روز گذشته در همین زمینه معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از موجودی حدود ۴.۵ میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر کشور خبر داد و گفت: «ورودی و خروجی کالا در بنادر همخوانی ندارد و یکی از کارهایی که باید در این زمینه انجام داد، افزایش تعرفه‌های انبارها به اندازه‌ای است که انباشت کالا در بنادر برای صاحب آن صرفه اقتصادی نداشته باشد».
فرهاد منتصر کوهساری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «هم اکنون چهار میلیون و ۵۷۰ هزار تن انواع کالای اساسی در بنادر جنوبی و شمالی کشور وجود دارد که البته نسبت به ماه‌های گذشته روند تخلیه و بارگیری کالا سرعت بیشتری پیدا کرده است». وی با اشاره به گندم، ذرت، جو، سویا، برنج، شکر، روغن خام و دانه‌های روغنی به عنوان موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور، افزود: «طی ماه‌های گذشته موجودی بنادر کشور از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن به حدود ۴.۵ میلیون تن رسیده است و در زمینه رشد و تخلیه و بارگیری نیز نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته‌ایم. همچنین در پنج ماهه نخست سال گذشته حدود ۹ میلیون و ۱۴۰ هزار تن کالای اساسی از بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد که این عدد در پایان مرداد ماه امسال به بیش از ۱۰ میلیون تن رسید».
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: «یکی دیگر از معیارهایی که نشان می‌دهد روند تخلیه و بارگیری کالای اساسی از بنادر کشور تسریع شده است اینکه در خرداد ماه امسال روزانه ۱۵۰۰ دستگاه کامیون در بنادر کشور کالای اساسی بارگیری می‌کردند اما در حال حاضر به صورت میانگین به ۲۲۰۰ دستگاه در روز رسیده است. البته باید به این نکته هم توجه کرد که هم اکنون ورودی و خروجی کالا از بنادر کشور با یکدیگر همخوانی ندارد و باید سرعت خروجی را افزایش دهیم که برای این کار تعداد کامیون‌ها باید به حداقل ۲۵۰۰ دستگاه در روز برسد».
منتصر کوهساری در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا کالاهای اساسی همواره در بنادر کشور انباشت شده و ترخیص آن‌ها با مشکلاتی نظیر تاخیر همراه است؟ گفت: «در این زمینه باید فرآیند ترخیص کالا را بررسی کنیم که به چه دلیلی این فرآیند حدود ۵۰ روز و حتی بیشتر به طول می‌انجامد اما توجه به این نکته هم ضروری است که در دنیا تعرفه انبارداری در بنادر صعودی و بسیار بالاتر از ایران است به همین دلیل صاحب کالا علاقه‌مند نیست که کالایش روزهای طولانی در بنادر بماند اما در ایران اینگونه نیست و به دلیل اینکه ارزان‌ترین انبارها مربوط به انبارهای بنادر است، صاحب برای خرید، تجهیز یا اجاره یک انبار در شهر خودش را به زحمت نمی‌اندازد و به صرفه‌ترین کار برای او باقی ماندن کالایش در بنادر است».

همدلی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا