ورزشی

در پایان روز ششم رقابت‌های پارالمپیک توکیو ورزشکاران ایران به یازده مدال دست یافتند

روز ششم رقابت‌های پارالمپیک با درخشش ورزشکاران ایرانی و کسب دو نشان طلای دیگر برای کاروان ورزشی کشورمان ادامه پیدا کرد. در رشته دوومیدانی خسروانی در رقابت‌های پرش طول و مهدی اولاد در پرتاب وزنه طلایی‌های روز ششم ایران بودند تا جمع مدال‌های طلای ایران به عدد ۵ برسد. به جز دوومیدانی ورزشکاران ایران در پاراوزنه‌برداری نیز یک نقره و یک برنز به دست آوردند.

بامداد دوشنبه فرزانه عسگری کماندار ایران در مرحله یک هشتم نهایی کامپوند انفرادی با ویرجیلیو از ایتالیابه رقابت پرداخت. عسگری در این مرحله با نتیجه نزدیک ۱۳۵ به ۱۳۶ شکست خورد و از رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی بازماند.

دقایقی بعد در مسابقات پرش طول کلاس T12 امیر خسروانی به مصاف رقبایی از کشورهای آذربایجان، کوبا، سوئد، ازبکستان، آلمان و بلاروس رفت. خسروانی در این رقابت توانست با ثبت رکورد ۷ متر و ۲۱ سانتی‌متر به مدال طلا دست پیدا کند. امیر در پرش اول خود خطا کرد اما در پرش دوم با ثبت رکورد ۷ متر و ۲۱ سانتی‌متر هم رکورد شخصی‌اش را شکست و هم به مدال طلا دست پیدا کرد.

در فینال مسابقات تیراندازی ماده تفنگ بادی ۱۰ متر R2 ایستاده رقیه شجاعی که با ثبت امتیاز ۶۲۴.۱ امتیاز به فینال رسیده بود، برای دستیابی به مدال با هفت ورزشکار دیگر از چین (دو نفر)، اوکراین، کره جنوبی، سوئد، اسلواکی و هند رقابت کرد که در پایان با ۱۶۳.۰ امتیاز به عنوان ششمی دست یافت.

در رقابت‌های پاراوزنه‌برداری و در دسته ۱۰۷ کیلوگرم سامان رضی وارد رقابت شد. کادر فنی برای نخستین حرکت سامان رضی درخواست وزنه ۲۳۱ کیلوگرم را دادند که رضی در مهار آن ناموفق بود. رضی در دومین حرکت وزنه ۲۳۱ کیلوگرمی را به‌ راحتی مهار کرد تا شانس خود را برای رسیدن به سکو افزایش دهد. ملی‌پوش دسته ۱۰۷ کیلوگرم که با ۲۳۱ کیلوگرم مدال برنزش قطعی شده بود پشت وزنه ۲۳۳ کیلوگرم قرار گرفت اما در مهار آن ناموفق بود. برنز رضی در حالی به دست آمد که کارشناسان او را جزو شانس‌های طلا دسته‌بندی کرده بودند.

همزمان تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در آخرین دیدار خود در مرحله گروهی به مصاف آلمان رفت و با نتیجه نزدیک ۵۶ بر ۵۳ شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

در رقابت‌های دسته فوق سنگین پاراوزنه‌برداری، جایی که همه را به یاد سیامند رحمان می‌انداخت، منصور پورمیرزایی در حالی که برای رسیدن به مدال طلا رقابت نزدیکی با ورزشکار اردنی داشت در حرکت آخر نتوانست وزنه ۲۴۶ کیلوگرمی را بالای سر ببرد و به مدال نقره دست پیدا کرد. در ابتدای این مسابقه چند کلیپ از سیامند رحمان رکورددار جهان و پارالمپیک که در اسفند ۹۸ به خاطر ایست قلبی درگذشت پخش شد.

حوالی عصر محمدرضا زندی ورزشکار رشته تیراندازی ماده W1 که با پیروزی بر دو حریف چینی راهی نیمه‌نهایی شده بود ابتدا مقابل حریفی از چک شکست خورد و نتوانست راهی فینال شود. سپس در دیدار رده‌بندی به حریفی از ترکیه باخت و دستش از مدال کوتاه ماند.

کسب مدال طلای مهدی اولاد و برد ملی‌پوشان والیبال مقابل برزیل پایان‌بخش روز ششم رقابت‌های پارالمپیک برای ایران بود. در رقابت‌های پرتاب وزنه مردان کلاس F11 مهدی اولاد و نورمحمد آرخی به مصاف رقبا رفتند که مهدی اولاد با ثبت پرتابی به طول ۱۴.۴۳ به مدال طلا رسید. اولاد در پرتاب اول ۱۳.۵۳ را پرتاب کرد. در پرتاب دوم ۱۴.۱۲ و در پرتاب سوم هم ۱۴.۰۱ را به ثبت رساند. او در حرکت چهارم و پنجم هم با ثبت رکورد ۱۴.۴۰ و ۱۴.۴۳ دو بار پیاپی رکورد شخصی‌اش را افزایش داد و در نهایت هم در پرتاب ششم ۱۳.۷۹ را به ثبت رساند. در این ماده نورمحمد ارخی با ثبت ۱۲.۷۸ در رده ششم قرار گرفت.

همچنین تیم ملی والیبال نشسته ایران مدافع عنوان قهرمانی به مصاف تیم ملی برزیل رفت و برابر این تیم به پیروزی ۳ بر صفر دست پیدا کرد.

به این ترتیب در پایان روز ششم رقابت‌های پارالمپیک توکیو مجموع مدال‌های ایران به عدد یازده (۵ طلا، ۵ نقره و یک برنز) رسید. در جدول رده‌بندی توزیع مدالی ایران در پایان روز ششم در رتبه دوازدهم قرار گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا