اخبار

آمریکا افغانستان را به طالبان سپرد

آمریکا دوشنبه شب به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد. بیست سال حضور آمریکا در افغانستان که دو تریلیون دولار هزینه بر جای گذاشت و در دوره ای به حضور ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در این کشور منجر شد، بی نتیجه ماند. آمریکا در طولانی ترین جنگ خود و با بر جای گذاشتن هزاران قربانی، کشوری را ترک کرد که طالبان بار دیگر ان را به تصرف خود درآورده است….

میراث۲۰ ساله آمریکا در افغانستان

سال‌ها پیش خبرنگاری تازه‌کار در مصاحبه‌ با دکتر عبدالله سوالی ناشیانه پرسید: «گفته می‌شود ناتو جنگ را آنجا که آغاز کرده است، همانجا تمام خواهد کرد.» این پرسش سال‌های سال مایه طنز و شوخی رسانه‌ها بود اما امروز پس از گذشت سالیانی دراز معلوم شده است که آن خبرنگار ناخودآگاه دقیق‌ترین سوال تاریخ افغانستان را پرسیده بود. امروز پس از ۲۰ سال مبارزه، جنگ و دولت‌سازی، افغانستان دوباره به نقطه‌ای که ۲۰ سال پیش از همانجا حرکت رو به جلو خود را آغاز کرده بود، بازگشته است.

نیروهای آمریکایی آخرین سربازانی بودند نیمه‌شب ۳۰ اوت، فرودگاه کابل را ترک کردند و به این ترتیب دیگر تاریخ در افغانستان یک بار دیگر تکرار شد. آن‌ها به جز آنچه در اختیار طالبان قرار گرفتنشان می‌توانست به منافع این کشور ضربه بزند، هرچه داشتند در افغانستان رها کردند. گفته می‌شود تنها ارزش آنچه در ارتش افغانستان باقی مانده است، حدود ۸۵۰ میلیارد دلار است و تجهیزات و تسلیحاتی که در حال حاضر در دست طالبان‌اند، حتی در کشورهای آسیای میانه هم وجود ندارد؛ اما این‌ها تنها میراث به جا مانده از حضور آمریکا در افغانستان نیستند. آمریکا در این ۲۰ سال دستاوردهای زیادی برای مردم افغانستان به ارمغان آورد که احتمالا طالبان بخش زیادی از آن‌ها را از بین خواهد برد. دراین مجال به چند دستاورد مهم جامعه جهانی به رهبری آمریکا در افغانستان اشاره می‌کنم.

پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد که آخرین گروه آمریکایی‌ها، افغانستان را ترک کرده‌اند و پس از ۲۰ سال طولانی‌ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده آمریکا با پرواز آخرین هواپیما به پایان رسید.

بنا به اعلام پنتاگون، سفیر آمریکا در افغانستان و یک ژنرال آمریکایی آخرین افرادی بودند که دوشنبه‌ شب خاک افغانستان را ترک کردند. مقامات وزارت دفاع آمریکا می‌گویند که موفق به تخلیه همه افرادی که مایل به خارج کردن آنها از خاک افغانستان بودند نشدند.

ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در یک نشست خبری گفت: «آخرین هواپیمای سی-۱۷ در ۳۰ اوت در ساعت ۱۹:۲۹ به وقت گرینویچ از فرودگاه کابل بلند شد.»

وی گفت بیش از شش هزار شهروند آمریکا در جریان عملیات تخلیه اتباع این کشور به خارج از افغانستان منتقل شدند. فرمانده سنتکام گفت: «هرچند عملیات تخلیه نظامی به پایان رسیده است اما ماموریت دیپلماتیک برای اطمینان یافتن از اینکه تعداد بیشتری از اتباع آمریکایی و افغان‌های واجد شرایط خواهند توانست از افغانستان خارج شوند ادامه می‌یابد.»

در شامگاه دوشنبه پس از تایید خروج ارتش آمریکا، صدای تیراندازی در کابل شنیده شد. خبرنگاران خبرگزاری فرانسه اعلام کردند در شهر صدای تیراندازی را از ایست بازرسی‌های مختلف طالبان شنیده‌اند که خوشحالی آن‌ها را از خروج نیروهای آمریکایی نشان می‌داد.

گروه طالبان که از دو هفته پیش در افغانستان به قدرت رسیده است به دنبال خروج آخرین نظامیان آمریکا از «استقلال کامل» افغانستان سخن گفت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در اولین ساعت‌های روز سه‌شنبه گفت: «سربازان آمریکایی فرودگاه کابل را ترک کردند و کشور ما استقلال کامل خود را به دست آورد.»

آخرین گروه از نظامیان آمریکا در حالی از افغانستانِ تحت کنترل طالبان خارج شدند که ۲۰ سال پیش پس از حملات ۱۱ سپتامبر حکومت این گروه را سرنگون کرده بودند.

در دوره ای حضور نظامی آمریکا به صدهزار نفر رسید.

در فوریه ۲۰۲۰، زلمی خلیلزاد، به نمایندگی از آمریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان در دوحه قطر توافقنه‌ای موسوم به “آوردن صلح به افغانستان” را امضا کردند.

بنا به این توافقنامه صلح، آمریکا متعهد شد که نیروهایش را تا اول ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند.

دولت اشرف غنی، از مذاکرات صلح کنار گذاشته شد. اما او با اصرار آمریکا و با اکراه زیاد بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرد.

اگرچه طالبان تعهد کرده بود که زندانیان رها شده به جنگ بر نمی‌گردند اما بنا به گزارش‌ها، بیشتر آنها با جنگجویان طالبان همراه شدند و ولسوالی‌ها و شهرهای عمده را از کنترل دولت خارج کردند تا در نهایت کشور سقوط کرد و طالبان پس از فرار آقای غنی وارد کابل شد.

آمریکا: در صورتی که طالبان به تعهدات خود عمل کنند با آنها همکاری می‌کنیم

به گزارش یورو نیوز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ساعاتی پس از خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان گفت که ایالات متحده اگر طالبان به تعهدات خود پایبند باشند، «با آنها همکاری خواهد کرد».

آقای بلینکن با تأکید بر اینکه مسئولان جدید افغانستان برای تقاضای مشروعیت و حمایت جامعه بین‌المللی باید «استحقاق» داشته باشند، گفت: «هر گامی که ما برمی‌داریم نه بر اساس آنچه دولت طالبان می‌گوید، بلکه بر اساس آنچه که این گروه برای انجام تعهدات خود انجام می‌دهد، انجام می‌شود.»

وی افزود: «طالبان مشروعیت و حمایت بین‌المللی می‌خواهند. پیام ما این است که برای کسب مشروعیت و حمایت، باید شایستگی آن حاصل شود.»وزیر خارجه آمریکا با اشاره به «جوّ امنیتی نامشخص و شرایط سیاسی» در افغانستان اعلام کرد که ایالات متحده فعلا حضور دیپلماتیک خود در کابل را متوقف و فعالیت‌های سفارتش را به دوحه قطر منتقل کرده است.

به گفته آنتونی بلینکن، نمایندگی دیپلماتیک جدید آمریکا در قطر را «یک تیم جدید» به رهبری ایان مک کاری، دیپلمات شماره دو سفارت پیشین آمریکا در کابل رهبری خواهد کرد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی آمریکا گفت: «ما از این پست در دوحه برای انجام دیپلماسی خود در رابطه با افغانستان استفاده خواهیم کرد» و توضیح داد که این فعالیت‌ها به ویژه شامل کمک به آمریکایی‌های باقی مانده در افغانستان، کمک‌های بشردوستانه به این کشور و نیز گفتگو با طالبان خواهد بود.

او با یادآوری این که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ آمریکایی هنوز در افغانستان هستند، همچنین تأکید کرد که واشنگتن با این حال به «کمک» خود به اتباع آمریکایی که می‌خواهند پس از پایان خروج نیروها از افغانستان خارج شوند، ادامه می‌دهد.

از زمان راه‌اندازی مسیر پروازی برای انتقال افراد از کابل در روز ۱۴ اوت تا کنون حدود ۶ هزار نفر به خارج از افغانستان منتقل شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، ساعاتی پس از خروج آخرین هواپیمای حامل اتباع آمریکایی و برخی از همکاران افغان آنها از فرودگاه کابل، مقامات آمریکا درباره آینده افغانستان و همکاری با گروه طالبان که هم اکنون قدرت را در این کشور در دست دارند، اظهار نظر کردند.

جنگ آمریکا و متحدانش در افغانستان پس از بیست سال به پایان رسید و آخرین هواپیمای حامل نیروهای آمریکایی و برخی از شهروندان افغان فرودگاه کابل را ترک کرد.  پنتاگون اعلام کرد آخرین نیروهای این کشور از افغانستان خارج شدند. آمریکا پیش از خروج نیروهای خود بسیاری از ادوات جنگی مستقر در کابل را امحا کرد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در سال ۲۰۲۰ توافقنامه‌ای را با طالبان امضا کرد که در آن تاریخ خروج نیروهای بین‌المللی اول ماه مه ۲۰۲۱ ذکر شده بود، اما جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا این تاریخ را به ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ به تاخیر انداخت و این عملیات رسما روز سه‌شنبه ۸ شهریور (۳۱ اوت) به پایان رسید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا