فرهنگی

موسیقی‌دان‌هایی که به هواپیما نرسیدند

تلاش‌ها برای خارج کردن نزدیک ۲۶۰ موسیقیدان افغان و خانواده آنها، از جمله ارکستر ۴۰ نفره دختران و ۱۴۰ کودک از افغانستان با شکست روبرو شده است….

طالبان تقریبا تمامی انواع موسیقی را ممنوع می‌داند و مقام‌های این گروه با حضور در مدارس موسیقی آلات موسیقی را نابود کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌‌ها، یک بانی خیر پول مورد نیاز برای اجاره یک هواپیما و انتقال این عده را به کشوری ثالث فراهم کرده است و کشور پرتغال برای پذیرش این عده اعلام آمادگی کرده است.

تیمی از داوطلبان که در اروپا و آمریکا هفته‌ها برای خارج کردن این عده فعالیت می‌کردند و از مقام‌های ارشد آمریکا و بریتانیا تقاضای کمک کرده بودند.

این عده ۱۷ ساعت سوار بر اتوبوس از یک ورودی به ورودی دیگر فرودگاه رفت و آمد می‌کردند و منتظر اجازه ورود به فرودگاه بودند. اجازه‌ای که هرگز نرسید.

سربازهای آمریکایی در آخرین دقایق جلوی ورود آنها را به فرودگاه گرفتند.بعد از بمبگذاری مرگبار روز پنجشنبه تدابیر امنیتی در فرودگاه کابل شدیدتر شد.

موسیقی‌دان‌هایی که تنها چند متر با ایمنی فاصله داشتند حالا با آینده‌ای خطرناک در افغانستان به جا مانده‌اند. نه شغلی و نه امنیت جانی و نه خلاقیت هنری در حکومت واپس گرا که در پی حاکم شدن اسلام سیاسی، با هنرمندان در اشکال گوناگون با سیمایی عریان ادامه می یابد.
برگرفته از بالا ترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا