جوانان

هر پنج ساعت یک کودک افغان کشته یا معلول شدند

سازمان نجات کودکان هم‌زمان با خروج آخرین سربازان آمریکایی از کابل اعلام کرد که در طی ۲۰ سال جنگ در افغانستان حدود ۳۳ هزار کودک کشته یا معلول شده‌اند…..

این رقم به این معناست که به طور متوسط در هر ۵ ساعت یک کودک کشته یا نقص عضو شده است.سازمان امداد بین‌المللی نجات کودکان این آمار را “بازتابی تکان‌دهنده از بهای جنگ برای کودکان” خوانده است.این سازمان گفته آمار واقعی کودکانی که در جنگ آسیب دیده‌اند بسیار بالاتر است و موارد مرگ بر اثر گرسنگی، فقر و بیماری در این آمار لحاظ نشده است.آمریکا تایید کرد که آخرین نیروهای نظامی این کشور که برای عملیات تخلیه در فرودگاه کابل مستقر بودند، افغانستان را ترک کرده‌اند.رهبران طالبان با حضور در فرودگاه کابل خروج نیروهای خارجی و “استقلال افغانستان” را تبریک گفتند.سازمان نجات کودکان گفته است که حتی قبل از رخدادهای اخیر، حدود نیمی از جمعیت افغانستان شامل ده میلیون کودک به دلیل خشکسالی، موج سوم شیوع کرونا و درگیری‌هایی که کشور را در بحران فرو برده بود، نیازمند کمک‌های انسانی بودند.
حسن نور، مدیر حوزه آسیا در سازمان نجات کودکان، می‌گوید: “در حالی که آخرین پروازهای نظامی کابل را ترک می‌کنند، واقعیت تلخ این است که همراه این هواپیماها، پوشش بین‌‌المللی و توجه و حمایتی که افغانستان طی چند هفته گذشته داشت هم احتمالا محو می‌شود. اما همچنان که بقیه جهان به کار خود مشغول هستند، میلیون‌ها کودک افغان امشب گرسنه، اندوهگین و نامطمئن از آینده سر به بالین می‌گذارند.” نور می‌گوید آنچه بعد از ۲۰ سال به جا مانده نسلی از کودکانی است که تمام عمرشان با مصایب جنگ همراه بوده است. او شدت رنج انسانی در دهه گذشته را “خارج از حد تصور” توصیف می‌کند.سازمان ملل متحد هفته گذشته اعلام کرد که حدود ۶۰ درصد بیجاشدگان در افغانستان در سه ماه اخیر، کودک بوده‌اند.
پیش از آن هم یونیسف گفته بود که در مقطعی در جریان پیشروی‌های طالبان، تنها ظرف ۷۲ ساعت، حدود ۳۰ کودک در جریان خشونت‌ها جان باختند.

بهار نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا