از هر دری سخنی

کسری بودجه در سه ماهه اول امسال؛۱۹۰ هزار میلیارد تومان

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ریشه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی امروز کشور را باید در سیاست‌های ایجادکننده رانت مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی دنبال کرد…..

به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: بخش خصوصی در سال‌های گذشته بارها هشدار داده بود که چند نرخی نگه داشتن ارز نه تنها گره‌ای از مشکلات اقتصادی کشور باز نمی‌کند که حتی خود می‌تواند به یک چالش جدید تبدیل شود که ما نمونه‌های آن را در سال‌های گذشته بارها دیده‌ایم. وی با اشاره به آمارهایی که عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال جاری منتشر شده، بیان کرد: بر اساس براوردهای صورت گرفته در چهار ماهه ابتدایی امسال، دولت ۴.۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات تخصیص داده و یعنی از حدود ۱۵ میلیارد دلار واردات، نزدیک به یک سوم آن به ارز دولت مربوط است. به این ترتیب تا پایان تیر ماه، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارز از این طریق به کالاهای اساسی اختصاص یافته است. رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: بر اساس براورد مرکز آمار، تورم کالاهای اساسی در این مدت ۵۸ درصد بوده است یعنی در حالی که دولت هزینه‌ای سنگین برای ارز ۴۲۰۰ تومانی کرده، تورم کالاهای غیر خوراکی که این ارز را دریافت نمی‌کنند حتی پایین تر بوده است و باید پرسید این ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه جز تخریب اقتصاد و ایجاد رانت و فساد چه آورده‌ای داشته است. خوانساری با تاکید بر اینکه ارز باید تک نرخی شود، گفت: ما از سویی با کسری بودجه گسترده مواجه هستیم و از سوی دیگر تورم و رشد پایه پولی بسیار بالاست. در کنار آن شیوع کرونا در کشور بسیار گسترده بوده و متاسفانه جان بسیاری از هموطنان ما را گرفته است. از این رو همانطور که دولت اعلام کرده، کرونا باید اولویت نخست باشد و بخش خصوصی نیز در این زمینه آماده هرگونه همکاری خواهد بود. از طرف دیگر اما برای بهبود شرایط اقتصادی باید با اجرای برخی اصلاحات لازم و زیرساختی مشکلات موجود را به حداقل رساند.
به گزارش ستاره صبح آنلاین مسعود خوانساری صبح امروز در بیست و پنجمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، ضمن اعلام آمادگی برای همکاری تنگاتنگ با دولت، اظهار داشت: دولت اگر بخواهد موفق شود باید بخش خصوصی را بیشتر به کار گیرد و نظرات این بخش را بشنود. رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: دولت سیزدهم با شرایط سختی مواجه است؛ شاید بتوان گفت امروز دولت در سخت‌ترین شرایط دولت‌های بعد از انقلاب قرار گرفته است.
کمیته پیگیری واردات واکسن تشکیل شد
وی ادامه داد: از یک طرف مشکل زا شده است که به دلیل سهل انگاری و برخورد بد مسئولان گذشته، شاهد تلفات زیادی بودیم. این موضوع یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت است که خوشبختانه رئیس جمهور و معاون اول وی اعلام کردند مبارزه با اولویت اول است. خوانساری گفت: اگرچه در چند ماه گذشته به دلیل برخوردهای بد وزارت بهداشت نتوانستیم واکسن وارد کنیم اما نمایندگان شرکت‌های دارای مجوز در ایران فعال شده اند و دیروز هم به وزارت بهداشت نامه نوشتیم. با دستور معاون اول نیز کمیته‌ای برای واردات واکسن تشکیل شد که به جمع بندی‌های خوبی رسیدیم. اگر مجوز داده شود بخش خصوصی واردات واکسن را دنبال می‌کند.

تورم ثبات اقتصادی را از بین می‌برد
رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: مورد دوم مربدط به تورم می‌شود. متأسفانه روز به روز تورم رشد می‌یابد. در مرداد ماه تورم ۴۵.۲ درصد بود در حالیکه تورم در پایان سال ۹۹، ۳۶.۴ درصد بود؛ یعنی هر ماه رشد فزاینده تورم داریم. وی افزود: تورم مهم‌ترین عاملی است که ثبات اقتصادی را دچار مشکل می‌کند. هم سرمایه گذار و هم آینده سرمایه گذاری را با مشکل مواجه می‌کند. خوانساری گفت: مساله سوم رشد پایه پولی است. طبق آمار پایه پولی ۹.۲ درصد افزایش داشته که نگران کننده است. امیدواریم دولت در بحث تورم و پایه پولی کار جدی کند.

کسری بودجه ۱۹۰ هزار میلیاردی در بهار
خوانساری گفت: یکی از چالش‌های دیگر دولت کسری بودجه است که خود یکی از عوامل کسری بودجه است؛ طبق اعلام خزانه داری در ۳ ماه اول سال ۱۹۰ هزار میلیارد تومان عدم تخصیص بودجه و کسری بودجه داشته ایم که به تورم فزاینده دامن می‌زند. خوشبختانه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که اصلاحات بودجه را انجام می‌دهد. وی افزود: امسال بودجه منبسط تصویب و در مجلس هم به آن اضافه شد. بحث درآمدها واضح نبود و غیرشفاف و غیرعملی تنظیم شد. در این ۳ ماه کسری بودجه زیادی داشتیم که از بانک مرکزی تأمین شده که پایه پولی را رشد داده است. امیدواریم در ۶ ماه آینده کسری بودجه کمتری داشته باشیم یا نداشته باشیم. این موضوع به عدم افزایش تورم کمک می‌کند. خوانساری گفت: مورد آخر نیز تحریم هاست که اقتصاد را آزار می‌دهد. امیدواریم مذاکرات هر چه زودتر شکل گرفته و شر تحریم‌ها برداشته شود.
منبع: مهر

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا