گوناگون

همه پوششی‌ها سمت گرفتند جز جلیلی!

بسیاری معتقد بودند عبدالناصر همتی کاندیدای نزدیک به جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ ۵ رقیب دارد که یکی از آنها رئیس جمهور شد و ۳ رقیب دیگر پست گرفتند. تنها سعید جلیلی مانده که احتمالا در روزهای آینده یک کرسی هم نصیب او خواهد شد.

آرمان ملی- مطهره شفیعی: همانطور که پیش بینی شده بود، کاندیداهای پوششی در انتخابات ۱۴۰۰ دارای پست و کرسی در دولت شدند! سعید جلیلی، قاضی زاده هاشمی و زاکانی، محسن رضایی کاندیداهایی بودند که برخی از آنها مانند رضایی و قاضی‌زاده هاشمی در انتخابات شرکت کردند چرا که می‌دانستند تاثیری در آرای رئیسی نخواهند داشت و حضورشان را شاید بتوان ترفند اصولگرایان برای نمایش انتخابات رقابتی دانست. این کاندیداهای پوششی حقی برای خود در دولت سیزدهم قائل هستند چرا که شاید به‌زعم خودشان حضور در انتخابات و شکست خوردنشان از رئیسی برایشان هزینه‌هایی داشته که با حضور در دولت باید جبران شود. بسیاری معتقد بودند عبدالناصر همتی کاندیدای نزدیک به جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ ۵ رقیب دارد که یکی از آنها رئیس جمهور شد و ۳ رقیب دیگر پست گرفتند. تنها سعید جلیلی مانده که احتمالا در روزهای آینده یک کرسی هم نصیب او خواهد شد.

 قاضی زاده هاشمی رئیس شد؟
دیروز برخی سایت‌های خبری چنین نوشتند که قاضی‌زاده هاشمی به عنوان رئیس بنیاد شهید معرفی شد. البته ۷ شهریور ماه او اخبار مربوط به حضورش در بنیاد شهید را تلویحا رد کرد و گفت: «هیچگونه خبری را در این خصوص تایید نمی‌کنم.» که دلیلش شاید انتظار او برای پست دیگری بوده که محقق نشده یا اینکه رقیب او یعنی سید صادق نجابت از مدیران سازمان اقتصادی کوثر، شانس بیشتری برای جلوس بر این کرسی داشت. به هر حال دیروز  مشرق و برخی سایت‌های دیگر نوشتند که قاضی زاده هاشمی با حکم رئیس جمهور به عنوان رئیس بنیاد شهید و ایثارگران معرفی شده است. سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی زاده فریمان و یک پزشک، سیاستمدار اصولگرا، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد در دوره‌های هشتم، نهم، دهم و یازدهم مجلس می‌باشد که در دوره نهم و دهم به عنوان دبیر عضو هیأت رئیسه مجلس بود. او از زمان تشکیل جبهه پایداری، به عضویت این حزب درآمد و در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ سخنگوی این جریان سیاسی بود.

 زاکانی هم پست گرفت
علیرضا زاکانی هم کاندیدایی بود که به نفع رئیسی از انتخابات کنار کشید. او که با برنامه‌های تحولی چهارگانه و با هدف تشکیل «دولت اقدام و اصلاح» در انتخابات این دوره حضور یافته و از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده بود، با توجه به نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته، به نفع «آیت‌ا… سیدابراهیم رئیسی» و با هدف تقویت جبهه انقلاب اسلامی، از ادامه نامزدی در انتخابات انصراف داد. زاکانی در روزی که انصراف داد، چنین گفت:« با توجه به اقبال فراوانی که از آقای رئیسی شده است من ایشان را اصلح می‌دانم و خودم هم به ایشان رای می‌دهم و امیدوارم با انتخاب ایشان اصلاحات اساسی در کشور انجام شود. او در روز اعلام انصرافش از انتخابات ۱۴۰۰ چنین گفت:« با توجه به اقبال فراوانی که از آقای رئیسی شده است من ایشان را اصلح می‌دانم و خودم هم به ایشان رای می‌دهم و امیدوارم با انتخاب ایشان اصلاحات اساسی در کشور انجام شود» البته زاکانی پاداش خود را از حامیان رئیسی در بهشت گرفت که عضو شورای شهر شده بودند. اکنون حکم شهرداری زاکانی آماده است تا وزیر کشور دولت رئیسی مهر تایید بر آن بزند و زاکانی بر کرسی حناچی بنشیند.

 محسن رضایی که معاون شد
محسن رضایی با اعتماد به نفس همیشگی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و نفر دوم شد اما پس از آن انتخابات سعی کرد ارتباط نزدیکی با رئیسی برقرار کند چنانکه پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات در توییتر نوشت: «حضور حماسی ملت ایران در انتخابات ۲۸ خرداد را به محضر مقام معظم رهبری، آحاد ملت موقعیت‌شناس ایران و رئیس جمهور منتخب ملت تبریک عرض می‌کنم. انتخاب قاطع برادر ارجمندم آیت‌ا… دکتر سید ابراهیم رئیسی، نویدبخش استقرار دولت قوی و مردمی برای حل مشکلات کشور است.» در زمانی که بحث چینش کابینه و مدیران دولت سیزدهم گرم بود، شایعه شد که محسن رضایی به عنوان استاندار خوزستان با اختیارات ویژه معرفی شده است که البته با توجه به آشنایی رضایی با این استان، چنین خبری واقعی جلوه می‌کرد، اما خیلی زود مشخص شد که صحت ندارد تا اینکه در ۳ شهریور ماه سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، با صدور حکمی محسن رضایی میرقائد را به سمت معاون اقتصادی رئیس جمهور، دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و دبیر ستاد اقتصادی دولت منصوب کرد. «مشاور ارشد رئیس جمهور» سمت متصور دیگر برای سعید جلیلی است چرا که از ابتدای تشکیل دولت رئیسی سعی کرد به هر نحوی خود را به مردان پاستور نزدیک کند به عنوان نمونه نشست مشترک کارشناسان کارگروه کشاورزی دولت سایه با سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در دفتر سعید جلیلی برگزار شد. بسیاری ارزو می‌کنند که رئیسی در اندیشه بکارگیری جلیلی در عرصه مذاکره و دیپلماسی نباشد چرا که دور دوره‌ای که او از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای بود نتایج خوبی عاید کشور نشد.

 جلیلی در انتظار بهترین پست
سعید جلیلی تنها عضو دایره رقبای انتخاباتی همتی است که هنوز سمتی نگرفته است. برخی او را دبیر احتمالی مجمع تشخیص مصلحت نظام و جایگزین محسن رضایی می‌دانند. بدون شک جلیلی نیمرخ رئیسی است و با دولت سیزدهم همراه و همسوست  بنابراین رئیس جمهور او را برای جایگاه تاثیرگذاری انتخاب خواهد کرد تا در پیشبرد امور دولت به یاری اش بشتابد. از سوی دیگر رئیسی برنامه‌ای برای کنترل دولت در سایه جلیلی خواهد داشت. حضور سعید جلیلی در جایگاه دبیر مجمع تشخیص مصلحت به او اجازه خواهد داد تا بررسی‌های دقیق‌تری در دولت در سایه خودش داشته باشد اما به شرطی که مخل اقدامات رئیسی در دولت سیزدهم نباشد، چراکه در این صورت با توجه به موضع دیگر اعضای مجمع نسبت به جلیلی، جلوس او بر کرسی دبیر عمر زیادی نخواهد داشت و بلافاصله برکنار می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا