زنان

اخبار زنان در ماهی که گذشت

داده های سازمان ملل از تاثیرات منفی قرنطینه در برابری جنسیتی خبر می­دهد. براساس نتایج تحقیقات، شیوع ویروس کرونا ممکن است مسیر پیشرفت زنان به سمت برابری را متوقف سازد.

اخبار مرداد

فتانه عبدالحسینی-گروه مطالعات زنان

اخبار مردادماه بسیار تکان­دهنده­ بود. از آن میان می­توان، علاوه بر خبرهای تکراری مربوط به بالا رفتن میزان خودکشی و خشونت خانگی به خبرهای زیر اشاره کرد.

افزایش نگران کننده کودک همسری: بر اساس آمار ثبت احوال، ازدواج کودکان در رده سنی ۱۰ تا ۱۴ سال، نسبت به سال ۹۸، افزایش ۵/۱۰ درصدی داشته است.

افزایش تعداد ساعت کار بی­دستمزد زنان: تا قبل از شیوع ویروس کرونا ۷۵ درصد از نیروی کار بدون دستمزد، شامل  زنان می­شد. قرنطینه­های پی در پی و فشار کار خانگی بر تعداد ساعت کار بی­دستمزد زنان افزوده است. داده های سازمان ملل از تاثیرات منفی قرنطینه در برابری جنسیتی خبر می­دهد. براساس نتایج تحقیقات، شیوع ویروس کرونا ممکن است مسیر پیشرفت زنان به سمت برابری را متوقف سازد.

میزان بیکاری زنان نه برابر مردان: عضو هیات مدیره کانون عالی کار، از آمار حدود ۶ میلیون نفر کارگر زیرزمینی خبر داد. این افراد بدون بیمه و با دریافت کمتر از ۲ میلیون تومان فعالیت می­کنند. ا بر اساس برآوردها، بیشتر این افراد زن­اند.

کاهش میلیونی زنان در سال­های آینده: از دهه ۱۹۷۰ سقط جنین برپایه جنسیت در کشورهایی مانند چین و هند باعث شده که بین ۲۳ تا ۴۵ میلیون زن به دنیا نیایند. این موضوع نسبت جنسیتی زنان را به خطر می اندازد با توجه به اینکه همچنان سقط جنین دختران در کشورها ادامه دارد، کارشناسان معتقدند سال ۲۰۳۰ تعداد  کم  دختران جوان به نسبت ی مردان جوان مسئله­ساز خواهد شد.

حجاب زنان خبر ساز شد: در ارومیه، دو دختر به دلیل بد حجابی توسط خودروی مردی خشمگین زیر گرفته شدند. برخوردهای خشن به بهانه امر به معروف نگرانی­های زیادی را برانگیخت. این خبر علاوه بر شبکه­های اجتماعی در رسانه­های داخلی هم بازتاب داشت. کادر درمان نیز در این روزهای کرونایی تذکر حجاب گرفتند. دغدغه­هایی از این دست در دورانی  که مردم بین مرگ و زندگی دست و پا می­زنند عجیب به نظر می رسد.

ممنوعیت دوچرخه سواری اینبار در مشهد: سال گذشته دوچرخه سواری در اصفهان ممنوع شد، امسال در مشهد. زنان از گرفتن دوچرخه های اشتراکی محروم شدند. شهرداری از دادن دوچرخه اشتراکی در این دو شهر ممانعت می کند.

اعتراض زنان سرپرست خانوار به طرح صیانت از اینترنت: طرح صیانت از فضای مجازی برای محدود کردن بیشتر شبکه های اجتماعی برای بررسی به مجلس فرستاده شده است که در دستور کار مجلس قرار گیرد. طرح صیانت از فضای مجازی باعث نگرانی های بسیار برای زنان سرپرست خانوار شده است.

کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدرشان: تا قبل از تصویب این قانون دختران مجرد یا زنانی که همسرانشان فوت کرده یا طلاق گرفته­اند، می توانستند از تمام حقوق پدران­شان استفاده کنند. بعد از تصویب این قانون، حقوقی که به دختران مجرد و بیوه بازنشستگان متوفی تعلق می­گرفت به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

در سوئیس، قاضی حکم زندان فرد متجاوز را کاهش داد: از نظر این قاضی زمان یازده دقیقه برای تجاوز کوتاه بوده است. به همین دلیل مدت زندان این زندانی از ۵۱ ماه به ۳۶ ماه کاهش پیدا کرد. این حکم خشم مردم را برانگیخت و باعث شد اعتراض­هایی روبروی دادگاه شهر بازل صورت گیرد.

آمار ازدواج نسبت به طلاق: در استانهای تهران، البرز و مازندران به ازای هر دو ازدواج یک طلاق صورت می گیرد.

بازیهای المپیک با نام تجاری ۲۰۲۰ ژاپن: مشروح آن در خبرهای ورزشی در پست بعد خواهد آمد.

پیشروی طالبان در خاک افغانستان و اشغال  شهرها یکی پس از دیگری:  افغانستان در تاریخ بیست سال پیش خود تجربۀ تلخ دوران سخت حکومت  طالبان را پشت سر گذاشته بود. قدرت گیری مجدد طالبان، تمامی زیرساختهای مدنی بیست ساله اخیر را از بین خواهد برد. این گروه بنیاد گرای اسلامی کارنامه سیاهی در برخورد با زنان دارد. قتل، سنگسار، ازدواج اجباری با کودکان از جمله عملکرد آنها است. اعتراضات بسیاری در میان زنان افغانستانی و فعالان زن در کشورهای دیگر شده است. زنان افغانستانی با روی کار آمدن طالبان نگران بازگشت دوران سخت گذشته­اند. قدرت گرفتن طالبان برگشت به عقب جدی در زندگی زنان آن کشور محسوب می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا