حقوق بشر

اعدام یک زندانی در اردبیل

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۰: حکم یک زندانی به‌نام محمد صادق‌زاده که با اتهام «قتل عمد برای مسایل ناموسی» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه، ۱۰ شهریور ماه، حکم اعدام یک مرد در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود، محمد صادق‌زاده، حدودا ۳۰ ساله و اهل اردبیل احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محمد صادق‌زاده از حدود چهار سال پیش به اتهام قتل ناموسی بازداشت و به اعدام محکوم شد. محمد متاهل بود و کسی که دوستش هم بود با همسرش رابطه داشته و بعد از اینکه محمد متوجه میشود، او را با ضربات چاقو به قتل میرساند».

این منبع همچنین گفت: «محمد صادق‌زاده، سال گذشته یک بار تا پای چوبه دار رفت، ولی طبق مهلتی که داده بودند به بند بازگشت و این بار پس از اتمام مهلت دیگر نتوانست رضایت خانواده مقتول را به‌دست بیاورد و اعدام شد».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، دست‌کم ۲۱۱ اعدام از بین ۲۶۷ اعدامی که سال ۲۰۲۰ در ایران اجرا شد، با اتهام «قتل عمد» بوده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا