بین‌المللی

روسیه حمله پهبادی آمریکا به کابل را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه حمله پهبادی آمریکا به کابل که به خاک و خون کشیده شدن جمعی از غیرنظامیان افغان انجامید را محکوم کرد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، ماریا زاخارووا امروز در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه روسیه گفت: «آکورد نهایی» حضور ائتلاف بین المللی در افغانستان (آمریکا و متحدان ان در ناتو) یک مورد دیگر قربانی شدن غیرنظامیان بر اثر پهباد آمریکایی بود که منجر به تخریب یک خانه و مرگ ۹ نفر ازجمله شش کودک شد.

وی افزود: این گونه بکارگیری غیردقیق زور را به شدت محکوم می کنیم.

منابع خبری افغانستان روز ۸ شهریور اعلام کردند ۹ تن از اعضای یک خانواده در منطقه “خواجه بغرا” شهر کابل بر اثر حمله راکتی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شدند.

به گزارش ایرنا، روزنامه ماندگار افغانستان نوشت که شش تن از افراد کشته شده در حمله راکتی هواپیماهای بدون سرنشین کابل، کودک بودند.

منابع آمریکایی مدعی شده بودند این حمله راکتی به یک خودرو که قصد انجام حمله انتحاری به فرودگاه کابل داشت صورت گرفته است.

زاخارووا با اشاره به اظهارات شهاب الدین دلاور مقام ارشد گروه طالبان که خواستار ازسرگیری فعالیت سفارتخانه های کشورهای مختلف در کابل شد،  گفت: این پیام نشانگر آمادگی رهبری طالبان برای توسعه روابط با جامعه جهانی است.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا روز گذشته با شلیک یک راکت به منزل مسکونی ۹ نفر را به خاک و خون کشیدند.

آمریکا نباید از مساله ویروس کرونا سوء استفاده کند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به یک گزارش تجسسی آمریکا در مورد منشاء پیدایش ویروس کرونا از آمریکا خواست تا از شایعه پراکنی در این مورد و سودجویی از مساله برای تسویه حساب با دیگران استفاده نکند.

وی افزود: با ابراز تاسف اشاره می کنم که انتشار این گزارش از سوی آمریکا باعث انتشار شایعات جدیدی در مورد این مساله صرفا علمی شد.

زاخارووا گفت: روسیه در گذشته نیز خواهان پرهیز از سیاسی کردن وضعیت پیرامون تحقیقات در مورد منشاء عوامل جدید همه گیری کرونا شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد از گزارش تجسسی آمریکا در مورد منشاء ویروس کرونا اظهار داشت: این گونه اقدامات باعث تشدید تنش ها در جامعه و در عرصه بین المللی می شود و مانع اتخاذ رویکردهای مشترک در مقابل با همه گیری ویروس کرونا خواهد شد.

جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا در ماه مه ۲۰۲۱ به نهادهای اطلاعاتی و مخفی آمریکا مأموریت داد، در مورد یافتن منشاء پاندمی کرونا به دقت تحقیق کنند. او در آن زمان برای ارائه یک گزارش دیگر مهلتی ۹۰ روزه تعیین کرد.

سرویس های اطلاعاتی آمریکا روز جمعه ۲۹ ماه اوت گزارشی را منتشر کردند که در آن گفته شده است چین از به اشتراک گذاردن اطلاعات در مورد منشاء ویروس کرونا امتناع می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که استفاده آمریکا از اوکراین به عنوان سلاح و ابزار علیه روسیه، پیامدهای ناگواری برای کی یف به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد که جامعه جهانی باید واقعیت جنگ داخلی در اوکراین را بپذیرد و ارسال تسلیحات به این کشور را ممنوع اعلام کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا