اخبار

وقایع افغانستان؛ از جمله تحولاتی است که باید از آن آموخت!

هدف راهبردی امپریالیسم در منطقه سرنگون کردن خشونت‌آمیز دولت حزب دموکراتیک خلق افغانستان و متوقف کردن اصلاحات اقتصادی در حال انجام در آن کشور و همچنین منحرف کردن انقلاب ایران از هدف‌های مترقی و مردمی آن و در انتها شکست آن بود…..

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی گفت: حوادث افغانستان از جمله تحولاتی است که تاریخ را تکان داد.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به خبرنگاران در اسلوونی گفت که در جلسه امروز درباره رویارویی با شرایط جدید افغانستان و چالش‌های آینده بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وزرای دفاع و خارجه اتحادیه اروپا قرار است امروز (پنجشنبه) در اسلوونی دیدار کنند. از جمله چگونگی تعامل با طالبان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در همین حال روزنامه همشهری نوشت: رهبران طالبان، چهره‌ای دلسوز و رئوف از خود در کابل نشان می‌دهند و حتی از نیروهای ویژه درخواست می‌کنند با مردم مهربان باشند اما فراتر از پایتخت، نیروهای طالبان، به سنت‌های قدیمی پایبند هستند و گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از قتل مقامات سابق افغان منتشر شده است.

در این شرایط است که جاماندگان عملیات تخلیه هوایی کابل، باید مسیر سختی را تا مرزهای افغانستان طی کنند.ده‌ها هزار افغان که تابعیت دوگانه و مدارک سفر مجاز به خارج از کشور دارند، موفق نشدند در عملیات تخلیه کابل توسط ارتش آمریکا کشورشان را ترک کنند و حالا نگران از رفتار طالبان، تنها راهی که به خارج دارند، سفرهای پرخطر زمینی به مرز است.

از سوی دیگر یک مقام ارشد سازمان ملل متحد هشدار داد که ذخایر مواد غذایی سازمان ملل متحد در افغانستان در ماه جاری به پایان می‌رسد که این اتفاق می‌تواند « بحران گرسنگی در این کشور را شدیدتر کند.»

به گفته رامیز آلکباروف، رئیس کمک‌های انسان دوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان،« حدود یک سوم جمعیت ۳۸ میلیونی این کشور نمی‌دانند که آیا روزانه یک وعده غذایی خواهند داشت یا نه.»
اشغال افغانستان توسط طالبان با چراغ سبز آمریکا (پس از مذاکرات و توافق‌نامه دوحه [قطر]) فاجعه انسانی‌ای بزرگ برای منطقه ماست. سکوت تأییدآمیز دولت‌های مرتجع منطقه مثل حکومت جمهوری اسلامی، دولت ارتجاعی عربستان، و دولت پاکستان که سازمان اطلاعات نظامی‌اش [آی اس آی (اینتر سرویسز اینتلیجنس)] نفوذی گسترده‌ در رهبری طالبان و رخدادهای مهم دهه‌های اخیر داشته و دارد، زنگ خطر و هشدار به همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه منطقه است. روی کار آمدن دولت رئیسی در ایران که باید گفت ازنظر محتوا و به‌لحاظ سیاسی تفاوتی با شیوهٔ طالبان ندارد و برپایی “امارت اسلامی” در افغانستان و حرکت قطعی حاکمیت ایران به سمت “حکومت اسلامی” با خلافت علی خامنه‌ای و خطر تکرار چنین سناریوهایی در لبنان و عراق، فاجعه‌‌هایی‌اند که به‌طورمستقیم نتیجه سیاست‌های امپریالیسم و ارتجاع منطقه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا