ورزشی

از هت‌تریک زهرا نعمتی تا درخشش مرد آهنین

رقابت‌های پارالمپیک توکیو روزهای پنجشنبه و جمعه ادامه پیدا کرد و ورزشکاران ایران صاحب دو نشان طلای دیگر شدند. زهرا نعمتی قهرمان دو دوره قبل پارالمپیک و سوپراستار کاروان ورزشی ایران به همراه حامد امیری مرد آهنین طلایی‌های ایران در دو روز گذشته بودند.

روز پنجشنبه زهرا نعمتی در رقابت‌های ماده ریکرو انفرادی زنان به مصاف رقبا رفت و بعد از استراحت در دور نخست در مرحله یک‌هشتم پایانی مقابل سوتلوا بارانتسوای روس پس از تساوی ۵-۵، در تیر طلایی با نتیجه نهایی ۶ بر ۵ به برتری رسید. نعمتی در دیدار یک‌چهارم نهایی فابیولا درگویکس از برزیل را با نتیجه ٧ بر یک شکست داد. نعمتی در دیدار نیمه نهایی، به مصاف دورسئا پویمندو از یونان رفت و توانست با نتیجه ۶ بر ۲ حریفش را شکست دهد. کماندار کشورمان در دیدار نهایی و در یک جدال نفس‌گیر با نتیجه ۶ بر ۵ و در تیر طلایی وینسنزا پتریلی حریف ایتالیایی خود را شکست داد و مدال طلا را کسب کرد. نعمتی پیش از این در لندن و ریو هم صاحب نشان طلا شده بود و با طلای توکیو از این حیث هت‌تریک کرد.

در دوومیدانی مهدی اولاد در مرحله نهایی پرتاب دیسک F11  به رقابت پرداخت و در پایان با پرتاب

۴۰ متر و ۶۰ سانتی‌متر به عنوان دوم رسید و مدال نقره را از آن خود کرد. دیگر نقره ایران در روز پنجشنبه را علی پیروج در ماده پرتاب نیزه کلاس ترکیبی F12 و F13 کسب کرد. پیروج که تا قبل از پرتاب آخرش در جایگاه چهارم قرار داشت در این پرتاب تمام جانش را پشت نیزه گذاشت به‌طوری که بعد از رها کردن نیزه خودش هم روی زمین پرت شد. پیروج درنهایت با پرتاب ۶۴ متر و ۳۰ سانتی‌متری به عنوان نایب قهرمانی دست یافت و مدال نقره را از آن خود کرد.

تیم ملی والیبال نشسته ایران نیز در مرحله نیمه نهایی مقابل بوسنی قرار گرفت و با نتیجه ۳ بر صفر به پیروزی دست پیدا کرد و برای نهمین دوره متوالی به فینال پارالمپیک رسید. تیم ایران در فینال مقابل روسیه قرار می‌گیرد.

مدال‌آوری ورزشکاران ایران در پارالمپیک روز جمعه هم ادامه پیدا کرد تا بالاخره جمع مدال‌های طلای ایران دو رقمی شود. بامداد جمعه رقابت‌های دوومیدانی در ماده پرتاب نیزه کلاس F54 برگزار شد و حامد امیری نماینده ایران در این رشته با ۵ ورزشکار دیگر به رقابت پرداخت و در پایان مدال طلا را کسب کرد. امیری با رکورد ۳۱،۳۵ علاوه بر مدال طلا، رکورد پارالمپیک توکیو را نیز شکست. نکته جالب در مورد امیری اینکه او قبل از تصادف و قطع نخاع در رقابت‌های مردان آهنین حضور پیدا می‌کرد و صاحب عنوان هم شده بود، اما بعد از مصدومیت به رقابت‌های پارا روی آورد و درنهایت به نشان طلای المپیک دست یافت. او بعد از کسب نشان طلا گفت موفقیت در پارالمپیک از موفقیت در رقابت‌های قوی‌ترین مردان هم سخت‌تر است. با طلای امیری تعداد مدال‌های طلای کاروان نیز دو رقمی و به عدد ۱۰ رسید.

در رقابت‌های دوچرخه‌سواری استقامت جاده کلاس ترکیبی C4 و C5 مهدی محمدی به همراه ۲۴ رکابزن دیگر وارد رقابت شد؛ رقابتی که تحت تاثیر بارندگی شدید قرار گرفت و درنهایت رکابزن کشورمان در حالی که سه دور تا پایان رقابت داشت، به دلیل لغزندگی زمین خورد و از ادامه کار بازماند. حال محمدی بعد از واژگونی دوچرخه‌اش خوب گزارش شده و گویا فقط از ناحیه دست آسیب دیده است.

بعدازظهر جمعه و در رقابت‌های تیراندازی ریکرو غلامرضا رحیمی که با صدرنشینی در مرحله تعیین رنکینگ و با رکوردی بالاتر از حدنصاب پارالمپیک به این مرحله از مسابقات رسیده بود و از شانس‌های مدال طلای کاروان ایران به حساب می‌آمد در نخستین گام مقابل حریف امریکایی در تیر طلایی شکست خورد و ناباورانه حذف شد. رحیمی امروز در بخش میکس ریکرو با همراهی زهرا نعمتی به مصاف حریفانش خواهد رفت.

همچنین رقابت‌های پاراتکواندوی پارالمپیک و در وزن منهای ۷۵ مهدی پوررهنما، دارنده چهار عنوان قهرمانی جهان بعد از استراحت در دور اول در دور دوم با فاتح سلیک از ترکیه مبارزه کرد و با نتیجه ٣٧ بر ٢١ پیروز شد. تکواندوکار کشورمان در نیمه نهایی نورلان دومبایف از قزاقستان را ۲۴ بر ۶ شکست داد و راهی فینال شد. مهدی اما در فینال نتوانست از پس حریف مکزیکی‌اش لوپز بربیاید و به مدال نقره پارالمپیک رسید.

به این ترتیب تعداد مدال‌های کاروان ورزشی ایران در پایان روز دهم به ۱۰ طلا، ۹ نقره و یک برنز رسید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا