اجتماعی

انتقاد سازمان پرستاری از برخی سیاست‌های وزارت بهداشت در خصوص پرستاران

هیئت رئیسه سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای خطاب به معاون درمان وزارت بهداشت از بکارگیری دانشجویان سال آخر و گروه های غیر پرستار به جای اجرای مصوبات استخدام پرستار و بی‌توجهی در اجرای قوانین انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در این نامه با اشاره به نامه ۲۵ مرداد معاون درمان وزارت بهداشت به  معاونت آموزش این وزارتخانه جهت بکارگیری نیروهای سال آخر و همکاران گروه‌های غیر پرستاری برای رفع کمبود پرسنل کادر درمان ناشی از بحران کرونا، ضمن انتقاد از انفعال معاونت پرستاری وزارتخانه، تصمیم گیری در این باره را خارج از اختیارات معاونت‌های مذکور عنوان شده است.

در بخشی از این نامه با اشاره به آنچه که بی‌مهری‌ برخی از معاونت ها خوانده شد، آمده است: «کارکنان حوزه مراقبت‌های پرستاری در یک سال و هشت ماه گذشته به همگان اثبات کردند که در عرصه خطر و در نبرد با بحران‌های تهدید کننده سلامت مردم همچون سنگ زیرین آسیا هستند و یک تنه در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا همچون بنیان مرصوص ایستاده‌اند و از جان مایه گذاشتند تا جان های زیادی را نجات دهند. ۱۴۰ شهید پرستار، در این مدت که حقیقتا ستارگان درخشان آسمان شهادت اند؛ گواه صادقی بر این مدعا در حوزه مراقبت‌های پرستاری هستند و اگر لازم باشد باز هم خواهیم ایستاد و به مبارزه بی‌امان در عین نابرابری و در کمال مظلومیت ادامه خواهیم داد.»

در بخشی از این نامه تصمیم مذکور را «دم دستی» خوانده و با تاکید بر لزوم جذب؛ استخدام؛ ایجاد امنیت شغلی و… پرستاران عنوان شده است که بعد از هر پیک کرونا عده زیادی از قهرمانان این جبهه را به جای ارتقاء به عنوان نیروهای ٨٩ روزه خانه نشین می کنید  و با شیوه غیر اخلاقی  با آنها برخورد می کنید. در حالی که در مواردی این عزیزان یا خانواده های معظم و معززشان در راه مبارزه با کرونا مبتلا شده اند.

هیئت رئیسه سازمان نظام پرستاری با انتقاد از نوع رفتار و عملکرد وزارت بهداشت با قانون بهره وری؛ تعرفه گذاری خدمات پرستاری؛ واکسیناسیون خانواده‌ها؛ حق سختی کار؛ به ویژه در بخش‌های کرونایی و… ، تاکید کرده است: آخرین و چندمین نمونه همین تصمیم و مکاتبه جدید شماست که نه تنها هیچ مشکلی از مشکلات از جمله کمبود نیرو را حل نمی‌کند بلکه آثار و تبعات زیادی را به همراه خواهد داشت. در صورتی که معاونت پرستاری، توسعه، جنابعالی و دیگر مسئولان محترم وزارتی  می‌بایست به جای این گونه تصمیمات، در این لحظات آخر ماموریت تان، عزم خود را جهت جذب هزاران نفر مجوزهای اخذ شده برای نیروی تازه نفسی که طبق روال قانونی در آزمون استخدام شرکت کرده اند، به کار می‌گرفتید و خودتان را در پیشگاه تاریخ و مدافعین سلامت بیشتر از این شرمنده نمی کردید.

در خاتمه این نامه آمده است برای حل مشکلات حال و آینده حوزه مراقبت‌های پرستاری به برنامه ریزی های اساسی تری نیاز است که بایستی با حضور مسئولان و صاحب نظران تخصصی این حوزه باشد؛ که نه ماموریت و نه زمان مسئولیت تان، با عمق و گستره این مسایل همخوانی و قرابتی ندارد و بایستی این ماموریت به اهلش سپرده شود و گرنه تقابلات و به هم ریختگی ها در سیستم نظام سلامت به طور قطع بیشتر و ملموس تر خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا