بین‌المللی

واکنش سرد روسیه به دعوت گروه هفت برای شرکت در نشست افغانستان

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به دعوت برای شرکت این کشور و چین در نشست گروه ۷ (G۷) در مورد افغانستان که وزیر خارجه ژاپن آن را اعلام کرد، واکنش سرد نشان داد.

به گزارش ایرنا، زاخارووا روز یکشنبه به خبرگزاری ریانووستی گفت: مسکو دو روز پیش پیام هایی از برلین و پاریس در مورد نشستی در مورد افغانستان دریافت کرد اما هیچ اشاره ای به نشست گروه ۷ نشد.

وی افزود: پس از آن وزیر خارجه ژاپن در مورد برگزاری نشست گروه ۷  اظهاراتی انجام داد.

زاخارووا ادامه داد: همه این اظهارات و پیام ها همزمان با بیانیه های گروه ۷ در مورد شرکت یا عدم شرکت روسیه در این روند اعلام می شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد از مواضع کشورهای عضو گروه ۷ خاطرنشان کرد: کاملا آشکار است که شرکای ما (در گروه ۷) نمی دانند از خود و محیط پیرامونی چه می خواهند.

وزیر امور خارجه ژاپن امروز از دیدار هفته آینده وزیران امور خارجه کشورهای گروه ۷ ( G۷ ) درباره شرایط افغانستان خبر داد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون «ان اچ کی» ژاپن، «توشیمیتسو موتگی» وزیر امور خارجه ژاپن امروز در یک برنامه تلویزیونی از دیدار وزیران امور خارجه کشورهای گروه ۷ درباره مسائل افغانستان خبر داد.

وی گفت که کشورهای گروه ۷ در سطح وزیران امور خارجه نشستی برای بحث و تبادل نظر درباره شرایط فعلی افغانستان برگزار خواهند کرد.

موته گی گفت که احتمال دارد نشست جی هفت درباره افغانستان روز هشتم ماه سپتامبر (روز چهارشنبه) برگزار شود.

روسیه از سال ۲۰۱۴ و پس از حوادث اوکراین و روی کار آمدن دولت غرب گرا در این کشور که منجر به قیام روس تبارها در مناطق شرق و جنوب این کشور و حمایت مسکو از این قیام شد و نیز الحاق کریمه به روسیه، در گروه جی هفت شرکت نمی کند.

گروه طالبان ۱۵ اوت(۲۳ مرداد) اعلام کرد که کنترل خود را بر تمام خاک افغانستان به جز پنجشیر برقرار کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا