زحمتکشان

گزارشی از تجمع معلمان مقابل مجلس

حقوق معلم پیوست عدالت ندارد

همدلی|  فرهنگیان در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند. روز گذشته تعدادی از معلمانِ آموزش و پرورش با تجمع در بهارستان سعی کردند خواسته‌های صنفی خود را مطالبه کنند. مشکلات معیشتی که به مدد حقوق‌های پایین زندگی معلمان را تحت تاثیر قرار داده سبب شد آن‌ها با شعار «حقوق معلمان پیوست عدالت ندارد.» فریاد اعتراض خود را از نزدیک‌ترین فاصله به‌گوش نمایندگان مردم در خانه ملت برسانند.

معلمانی که در تجمع دیروز مقابل بهارستان شرکت کردند با یادآوری سخنان سید ابراهیم رئیسی که گفته بود «معلمان نباید دغدغه تورم و اقتصاد داشته باشند.»، یا «درست نیست پیشروان جامعه که مسئول تربیت انسان‌های فرهیخته‌اند دچار مشکلات معیشتی و مجبور به انجام کار دوم باشند.» نسبت به اختلاف حقوق خود و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها اعتراض کنند. «حقوق معلم سه میلیون، هیأت علمی ۳۰میلیون» از جمله شعارهایی بود که در تجمع روز گذشته معلمان شنیده شد.

آن‌ها همچنین با طرح این مسئله که «اگر بودجه نیست برای همه نباشد» در پلاکارد نوشت خود مطرح کردند که «مسئولین عزیز حقوق خودتان و بقیه کارمندان را با حقوق معلمان همتراز کنید.»

از طرفی علاوه بر تجمع دیروز (یکشنبه)، روز شنبه اول هفته هم تعدادی از پذیرفته‌نشدگان در آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی با حضور مقابل ساختمان مجلس، خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی خود شدند. به‌گزارش ایلنا این گروه از کارکنان که از نقاط مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی خود عازم تهران شده‌اند، می‌گویند حدود سه هزار نفر هستیم که پس از ۱۰ تا ۱۵سال فعالیت شغلی در نقاط محروم کشور به‌عنوان آموزش‌یار و آموزش‌دهنده نهضت سوادآموزی، بعد از پذیرش نشدن در آزمون استخدامی ۲۱مرداد ماه شغل‌مان را از دست داده‌ایم و در عین حال سازمان آموزش و پرورش به‌عنوان متولی ما نهضتی‌ها ملاک ادامه فعالیت ما را قبولی در آزمون اعلام کرده است. همچنین به‌گزارش رسانه‌ها علاوه بر طرح مطالبات معیشتی در تجمع روز گذشته معلمان در مقابل ساختمان مجلس، همزمان با آن‌ها تعدادی از کارنامه سبزها هم مقابل ساختمان مرکزی وزارت آموزش‌وپرورش تجمع کردند. کارنامه سبزها کسانی هستند که سال گذشته در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کرده‌اند، آن‌ها در امتحان کتبی نمره قبولی آورده‌اند اما در مرحله مصاحبه شفاهی رد شده‌اند؛ آن‌ها معتقدند؛ بسیاری از مشمولان با نمرات بسیار پایین قبول شده‌اند اما گروهی که واجد شرایط بوده‌اند، به‌دلایل نامعلوم نتوانسته‌اند نمره قبولی نهایی را کسب کنند. به‌گزارش ایلنا تعدادی از کارنامه سبزها که تلاش کردند با تجمع خود صدای دادخواهی‌شان را به‌گوش مسئولان برسانند گفته‌اند: «قبل از انتخابات، یک تجمع نُه روزه در تهران داشتیم اما در پایان به ما وعده دادند که مطالبات‌مان را پیگیری می‌کنند ما نیز از آنجا که نمی‌خواستیم در زمان انتخابات، بهانه به دست دشمنان بدهیم، اعتراض صنفی خود را خاتمه دادیم اما متاسفانه بعد از چهارماه، هیچ اقدامی برای روشن شدن تکلیف استخدامی ما صورت نگرفت و مجبور شدیم دوباره به تهران بیاییم و تجمع صنفی برگزار کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا