حقوق بشر

عدم اجرای اصل تفکیک جرایم؛ تهدید و آزار صبا کردافشاری در زندان قرچک ورامین

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «دو تن از زندانیان جرائم عمومی در بند ۶ که سابقه آزار و تهدید سایر زندانیان را هم داشتند، در هفته اخیر پس از اعتراض ساکنین بند به مکان دیگری منتقل شدند. اما از دیروز یکی از آنها با تیغ مقابل بند ایستاده و صبا را تهدید می‌کند.

خبرگزاری هرانا – صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین طی روزهای اخیر توسط یکی از زندانیان جرائم عمومی در این زندان مورد تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته است. عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و بی‌توجهی مسئولین به مسئولیت حفظ امنیت و سلامت زندانیان از جمله دلایل بروز این قبیل وقایع است. علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی از برجسته‌ترین مواردی است که در سایه عدم تفکیک جرائم و بی توجهی مسئولین توسط زندانی دیگری در زندان تهران بزرگ در سال ۹۸ به قتل رسید.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «دو تن از زندانیان جرائم عمومی در بند ۶ که سابقه آزار و تهدید سایر زندانیان را هم داشتند، در هفته اخیر پس از اعتراض ساکنین بند به مکان دیگری منتقل شدند. اما از دیروز یکی از آنها با تیغ مقابل بند ایستاده و صبا را تهدید می‌کند. به نظر می‌رسد که این اتفاق با تحریک مسئولان زندان باشد چون خانم کردافشاری تنها یکی از ساکنین بند است و انتقال آنها به خارج بند با شکایت شماری از زندانیان صورت گرفته. پس از تهدید اخیر و شکایت صبا به مسئولان زندان به او گفته‌اند که این زندانی بالاخره به بند ۶ بازگردانده خواهد شد. حتی روز اول وقتی این زندانیان با اخراجشان از سالن مواجه شدند، یکی از آنها چون قبلا به مسئولان زندان پول داده بوده، آنها را هم تهدید کرد.»

خانم کردافشاری در تاریخ ۷ بهمن‌ماه ۹۹ همراه با ضرب و شتم از بند ۸ زندان قرچک ورامین به بند ۶ این زندان منتقل شد. عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، تهدید، توهین و ضرب و شتم زندانیان سیاسی توسط زندانیان دیگر مسبوق به سابقه است. علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی از برجسته‌ترین مواردی است که در سایه عدم تفکیک جرائم و بی توجهی مسئولین توسط زندانی دیگری در زندان تهران بزرگ در سال ۹۸ به قتل رسید.

صبا کردافشاری فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری در حالی که بهمن‌ماه ۹۷ پس از محکومیت پیشین خود از بند زنان زندان اوین آزاد شد، در تاریخ ۱۱ خرداد ۹۸ مجددا توسط نیروهای امنیتی در منزل بازداشت و مدتی بعد با پایان بازجویی‌ها به زندان منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ۵ شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب” به ۱۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری ” و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و در مجموع به ۲۴ سال حبس تعزیری همراه با محرومیت های اجتماعی دیگر محکوم شد. به دلیل تعدد جرائم و سابقه قبلی، به میزان یک دوم به هر یک از اتهامات اضافه شده است. از این میزان ۱۵ سال زندان به عنوان مجازات اشد در خصوص وی قابل اجرا بود.

محکومیت صبا کردافشاری نهایتا با اصلاح تخلف صورت گرفته قضایی در دادرسی که باعث افزایش دو و نیم برابری میزان محکومیت قابل اجرای او به ۱۵ سال حبس شده بود و همچنین با اعمال قانون کاهش مجازات، ۷ سال و ۶ ماه زندان برای وی قابل اجرا خواهد بود.

خانم کردافشاری در تاریخ ۱۹ آذرماه ۹۹ در حالی که دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین سپری می‌کرد، به زندان قرچک ورامین تبعید شد.

صبا کردافشاری متولد ۱۶ تیرماه ۱۳۷۷ است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا