اخبار

خبری که می‌ تواند آسیب جدی برای برجام درپی داشته باشد

به گزارش ایلنا، «لارنس نورمن» خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال در توییتی نوشت: فهمیدم که (رژیم) ایران به خواسته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گفت‌وگو و اجازه نظارت و دسترسی بازرسان آژانس به تجهیزات نظارتی پاسخ منفی داده است. این اتفاق از تنش میان (رژیم) ایران و آژانس خبر می‌دهد که می‌تواند آسیب جدی برای برجام در پی داشته باشد….

در همین حال یک کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در تهران گفت: تعویق مذاکرات به مخالفان برجام فرصت خواهد داد تا اینگونه در فضای سیاسی القا کنند که دولت جدید در ایران در پی توافق نیست و صرفاً قصد دارد وقت‌کشی کند؛ و با این زمینه‌چینی از میان سناتورهای دموکرات تندرو و قانونگذاران کنگره یارکشی کنند.

به گزارش ایسنا، رضا نصری گفت: در صحنه بین‌المللی تعویق مذاکرات به جریان متخاصم فرصت خواهد داد برای جوسازی و نهایتاً بهره‌برداری از سازوکار های بین‌المللی علیه (رژیم) ایران برنامه‌ریزی کند، در اینجا، تعویق مذاکرات می‌تواند به صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس، ارجاع مجدد پرونده به شورای امنیت از جانب آژانس یا توسل دولت‌های غربی به «مکانیسم ماشه» منتهی شود. چنانچه این اتفاقات رخ دهد، عملاً موقعیت مذاکراتی جمهوری اسلامی به شدت تضعیف خواهد شد.

وی افزود: وضعیت کشور به گونه‌ای است که دولت آقای رئیسی دیگر مجال سعی و خطا ندارد و لازم است از این فرصت ها به بهترین شکل استفاده کند.

اینی در حالی است که روزنامه “تعادل” چاپ تهران، در سرمقاله خود ارزیابی کرده که دولت رئیسی نخواهد توانست در آینده ای نزدیک به میز مذاکرات باز گردد. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید رژیم نیز گفته بود که بازگشت به مذاکرات، در دو سه ماه آینده امکان پذیر نخواهد بود.

این روزنامه به نقل از یک کارشناس امور بین الملل نوشت: برای دولت “انقلابی” ابراهیم رئیسی، عدم بازگشت به مذاکرات با آمریکا، یک “ارزش” محسوب می شود و از این رو، وی تا آنجا که بتواند به ادامه گفتگوها تن در نخواهد داد.

مهدی مطهریان ارزیابی می کند که رژیم می کوشد مذاکرات را از موضع قدرت ادامه دهد، و به عبارت دیگر، یک “برگ برنده” در دست داشته باشد و آن، می تواند ذخیره کردن اورانیوم در سطح بالا، به مقدار بسیار زیاد باشد. به گفته این تحلیلگر، اگر رژیم ایران خود را به چنین مرحله برساند، با خطر برپایی یک ائتلاف بین المللی علیه خود روبرو خواهد شد.

این در حالی است که به گزارش رادیو پیام اسرائیل، محافل آگاه در این کشور همچنان ابراز نگرانی می کنند که ممکن است در زمستان پیش رو، رژیم ایران دنیا را غافلگیر کند و اعلام دارد که نخستین بمب اتمی خود را مونتاژ کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا