بین‌المللی

پکن با تصاحب قدرت از طریق کودتا مخالف است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در سخنانی اعلام کرد: پکن با هرگونه اقدام به تصاحب قدرت از طریق کودتا مخالف است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «وانگ وِنبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه در واکنش به تحولات روز گذشته در کشور گینه اعلام کرد: چین با هرگونه اقدام به تصاحب قدرت از طریق کودتا مخالف بوده و آزادی فوری «آلفا کُنده» رئیس جمهور گینه را در خواست می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این باره گفت: پکن با تصاحب قدرت از طریق کودتا مخالف است. از تمام طرف ها می خواهیم خویشتنداری از خود نشان داده، منافع اساسی گینه را در نظر داشته باشند و مسائل را از طریق گفتگو و رایزنی حل و فصل کنند.

شورشیان نظامی دیروز یکشنبه با انتشار فیلم و عکسی اعلام کردند که موفق به اجرای کوتا و بازداشت «آلفا کُنده» رییس جمهور این کشور شده اند.

بر خلاف ادعای وزارت دفاع گینه مبنی بر دفع حمله نیروهای ویژه علیه مقر ریاست جمهوری این کشور، کودتاچیان اعلام کردند که رئیس جمهور را بازداشت و نهادهای دولتی در این کشور را منحل کرده اند.

در همین حال شاهدان عینی اعلام کردند بامداد یکشنبه تیراندازی هایی با سلاح های خودکار در مرکز «کوناکری» (‌پایتخت گینه) روی داد و تعداد بسیاری از نظامی در خیابان ها دیده می شدند.

به گزارش اسپوتنیک، کودتا از سوی نیروهای ویژه به فرماندهی سرهنگ «ممادی دومبوی» انجام شد. کودتاچیان همچنین تعدادی از مقامات عالی رتبه را بازداشت کردند.

آلفا کُنده از سال ۲۰۱۰ ریاست جمهوری گینه را بر عهده دارد. در اکتبر ۲۰۲۰، این سیاستمدار در انتخابات پیروز شد. پس از رای گیری، شورش هایی در این کشور آغاز شد و قربانیانی را به دنبال داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا