اخبار

افغانستان؛ مقاومت علیه طالبان و اعتراض به پاکستان اوج می‌گیرد

طالبان به صف تظاهرکنندگان در برابر سفارت پاکستان در کابل، تیراندازی کرده‌اند. در تهران نیز تجمع مشابهی در اعتراض به مداخلات پاکستان برگزار شد. شبه‌نظامیان از مردم پنجشیر خواسته‌اند در خانه‌ها بمانند و فرار نکنند…..

خبرنگار یورونیوز در کابل می‌گوید در جریان این راهپیمایی صدای تیراندازی‌های شدید و سنگین شنیده است؛ اقدامی که برای متفرق ساختن جمعیت معترضان انجام شده است.

طبق گزارش خبرنگار یورونیوز، حدود ۱۰ دقیقه تیراندازی بدون وقفه انجام شد و مشخص نیست که آیا این تیراندازی سنگین تلفاتی در پی داشته است یا خیر. نیروهای طالبان همچنین از خبرنگاران خواستند تا فیلمبرداری را متوقف کنند.

این اتفاق پس از تجمع بیش از ۷۰ نفر که اغلب از زنان بودند در خارج از سفارت پاکستان رخ داد. آن‌ها شعارهایی علیه پاکستان سر می‌دادند.

خبرنگار یورونیوز همچنین با استناد به برخی گزارش‌ها گفت که طالبان تعدادی از خبرنگارانی را که تظاهرات امروز را پوشش می‌دادند بازداشت و تصاویر ویدئویی آن‌ها را پاک کردند. مشخص نیست که آن‌ها به چه مکانی منتقل شده‌اند.

سارا فهیم یکی از تظاهرکنندگان به خبرگزاری فرانسه گفت: «زنان افغان می‌خواهند کشورشان آزاد باشد (…) ما خسته شده‌ایم. ما از بمباران‌های پاکستان در پنجشیر خسته شده‌ایم.»

وی افزود: «نمی‌دانیم این موضوع تا کی ادامه خواهد داشت و صدای ما چه زمانی شنیده می‌شود؟» وی این سوال را مطرح کرد که چرا جامعه بین‌المللی سکوت کرده است و می‌بیند تعداد زیادی از مردم کشته شده‌اند.»

برخی از خبرگزاری ها تظاهرات امروز در کابل را که گفته می شود در چند شهر دیگر نیز همراهی شده است به فراخوان احمد مسعود به مردم افغانستان برای قیام سراسری علیه طالبان نسبت داده اند. العربیه نوشته است:

شهرهای مختلف افغانستان در پی فراخوان احمد مسعود رهبر «جبهه مقاومت ملی» برای «قیام ملی» علیه طالبان، صحنه تظاهرات گروه‌هایی از مردم بود که شعارهایی در حمایت از جبهه مقاومت و علیه پاکستان و طالبان سر دادند.

صدها شهروند افغان امروز با حمل پلاک کارت‌هایی که روی آن جمله‌ «پاکستان، پاکستان، بیرون شود از افغانستان» نوشته شده بود در نزدیک سفارت پاکستان تجمع کردند و خواهان پایان مداخله اسلام آباد در امور داخلی افغانستان گردیدند.

آنان همچنان با شعارهای «ما حکومت دست نشانده پاکستان نمی‌خواهیم»، «ما حکومت مستقل می‌خواهیم» و «زنده باد افغانستان»، خشم و انزجار خویش را نسبت به پاکستان نشان دادند.

در جریان این اعتراضات، یک زن معترض افغان با انتقاد از رفتارها و سیاست‌های طالبان، گفت که در طی هجوم این گروه به پنجشیر تعداد زیادی زن کشته شدند.

تظاهرات در تهران علیه پاکستان

گروهی از ایرانی‌ها و افغان‌های مقیم ایران صبح امروز مقابل سفارت پاکستان در تهران تظاهرات کردند و علیه این کشور شعار دادند. این گروه شعارهایی مانند «پاکستان حیا کن، خاک ما را رها کن» و «حمایت از طالبان خیانت است خیانت» سر دادند و از احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملی در پنجشیر حمایت کردند.

طالبان روز گذشته مدعی شد با در اختیار گرفتن پنجشیر کنترل کامل افغانستان را در اختیار دارد. با این حال جبهه مقاومت ملی این سخنان را تکذیب کرد و گفت که درگیری‌ها همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت درپنجشیر در پیامی صوتی از مردم خواست تا علیه طالبان قیام کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا