بین‌المللی

پکن: اولین کشور در استفاده از تسلیحات هسته‌ای نخواهیم بود

چین تئوری ناتو مبنی بر تهدید هسته‌ای چین را رد کرد.

 به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در کنفرانس سالانه سلاح های کشتار جمعی گفت که در حالی که روسیه از رعایت قوانین بین‌المللی کنترل تسلیحات خودداری می‌کند، چین به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود است، از جمله از طریق ساختن زرادخانه‌های جدید موشک‌های هسته‌ای در مقیاس بزرگ.

وانگ ونبین، سهنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین همواره به ماهیت دفاع استراتژی هسته‌ای خود پایبند بوده و پتانسیل هسته‌ای خود را در پایین‌ترین سطح مطابق با نیازهای امنیتی دولت حفظ کرده است.

وانگ در یک جلسه توجیهی گفت: این اتحادیه باید سیاست اشتراک هسته‌ای را به خاطر کنترل تسلیحات کنار بگذارد. ناتو باید تعداد زیادی از سلاح‌های هسته‌ای مستقر در سراسر اروپا را خارج و اطمینان حاصل کند که ایالات متحده مسئولیت ویژه کاهش قابل توجهی از زرادخانه خود را بر عهده می گیرد تا خلع سلاح هسته‌ای کامل و جامع باشد.

به گفته این دیپلمات ، چین هیچ کشوری را تهدید نمی کند مگر اینکه ابتدا مورد هدف قرار گیرد یا تهدید شود.

وی تاکید کرد: چین به شدت به سیاست خود پایبند است که هرگز تحت هیچ شرایطی اولین کسی نیست که از سلاح هسته‌ای استفاده کند، پکن تعهد بی قید و شرط خود را مبنی بر عدم استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای علیه کشورهای غیر هسته‌ای و مناطق عاری از سلاح هسته‌ای اعلام کرده است. پکن هرگز به هیچ وجه در مسابقه تسلیحات هسته‌ای شرکت نکرده و سلاح هسته‌ای در خارج از کشور مستقر نکرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا