گوناگون

سهم فرانسه از نشست بغداد یک قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری، سهم جمهوری اسلامی «راهپیمایی اربعین»

پس از برگزاری نشست بین‌المللی بغداد، دولت عراق با شرکت توتال فرانسه قراردادی ۲۷ میلیارد دلاری در حوزه نفت و گاز و انرژی‌ خورشیدی منعقد کرد و با مقام‌های ایرانی نیز در زمینه اعزام زائران ایرانی برای شرکت در «راهپیمایی اربعین» وارد مذاکره شد…..

شرکت توتال‌انرژی نیز روز دوشنبه اعلام کرد این شرکت با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۰ میلیارد دلار فعالیتش در عراق را آغاز می‌کند و کار مهندسی بلافاصله آغاز می‌شود.

خبرگزاری ایلنا در این زمینه نوشت قراردادهای بزرگ کشورهای منطقه بخصوص همسایگان ایران که در میادین نفتی و گازی با آنها مشترک است، برای ایران دارای اهمیت است، زیرا این کشور نه از سرمایه و نه از دانش فنی بروز بین‌المللی برخوردار است، ضمن اینکه در شرایط تحریم نیز به سر می‌برد.

ایلنا اضافه کرد: «نه تنها خاورمیانه‌ای‌ها که نفت‌خیزهای دیگر دنیا هم برای برداشت و صادرات هرچه بیشتر و سریع‌تر منابع نفت و گاز در مسیر رقابتی عجیب از هیچ برنامه توسعه‌طلبانه‌ای فروگذار نمی‌کنند چرا که دنیای فردا دیگر روی خوشی به انرژی فسیلی نشان نمی‌دهد و ما همچنان نیمه راه را هم نپیموده‌ایم.»

علی بختیار، یک نماینده پیشین مجلس به این خبرگزاری گفت: «اکنون در میدان مجنون سمت عراق با سرمایه‌گذاری‌ها و برداشت‌هایی که صورت می‌گیرد سمت مخزن ما دچار آسیب می‌شود.»

در حالی که عراق به دنبال توسعه منابع انرژی خود است، جمهوری اسلامی در پی اعزام زائر به «راهپیمایی اربعین» است.

کاربران ایرانی با مقایسه قرارداد عراق و توتال با مجوز عراق برای ورود زائران ایرانی، به این حد ناکارآمدی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی اعتراض کرده‌اند.

شکست دیپلماسی جمهوری اسلامی با عراق در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی پس از شرکت در نشست بغداد گفت: « در نشست بغداد جایی ایستادم که جایگاه واقعی نماینده ایران بود.»

رادیو فرانسه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا