گوناگون

قارچ سیاە؛ بیماری کە پا بە پای کرونا در حال همەگیری است

کارشناسان اظهار داشتەاند که استفاده بی‌رویه از “استرویدها” باعث افزایش ابتلا به “قارچ سیاه” در میان بیماران کرونایی شده است…..

“قارچ سیاه” با نام علمی “موکورمایکوزیس” عفونتی بسیار خطرناک است که در برخی مبتلایان بهبود یافته یا درحال بهبودی ویروس کرونا دیدە شدە و باعث قطع عضو و در مواردی مرگ آنها می‌شود.

“قارچ سیاه” که در اثر قرار گرفتن در معرض “کپک مخاطی” ایجاد می‌شود و در همه جا از جمله در خاک و هوا و حتی در مخاط بینی افراد سالم یافت می‌شود.

پزشکان پس از آنکه گونه “دلتا” ویروس کرونا طی چند ماه اخیر در هندوستان گسترش یافت نشانه‌هایی مبنی بر افزایش عفونت “قارچ سیاه” در مبتلایان به ویروس کرونا مشاهده کردند.

بیماری عفونی “قارچ سیاه” بر روی سینوس‌ها، مغز، و ریه‌ها تأثیر می‌گذارد و می‌تواند در افراد دیابتی یا دارای نقص شدید ایمنی مانند بیماران مبتلا به سرطان یا ایدز کشنده باشد.

کارشناسان استفاده بی‌رویه از “استرویدها” (داروهایی قوی برای جلوگیری از برخی عوارض شدید بیماری کرونا) را باعث افزایش ابتلا به “قارچ سیاه” در میان بیماران کرونایی می‌دانند.

“استرویدها” التهاب ریه‌های بیمار کرونایی را کاهش می‌دهند و از ایجاد برخی آسیب‌های دیگرهنگام مبارزه بدن با ویروس کرونا جلوگیری می‌کنند.

از طرفی استرویدهای ایمنی بدن بیمار را نیز کاهش می‌دهند و میزان قند خون بیماران دیابتی را افزایش می‌دهند این موقعیت مناسبی برای ظهور و رشد “موکورمایکوزیس” ایجاد می‌کند.

این بیماری عفونی علائمی مانند، گرفتگی و خونریزی بینی، تورم و درد چشم، افتادگی پلک، و تار شدن دید و در نهایت از دست دادن بینایی دارد و در برخی موارد ممکن است لکه‌های سیاه روی پوست اطراف بینی بیمار ظاهر شود.

پیشتر”محمدرضا صالحی” متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان خمینی رژیم ایران در تهران از ابتلای١٠ نفر به کرونا با عفونت “قارچ سیاه” در این بیمارستان خبر دادە بود کە با بی توجهی مسئولان رژیم اکنون این بیماری عفونی درایران در حال سبقت گرفتن از کرونا می‌باشد.

شیوع این بیماری عفونی در ایران تحت حاکمیت  جمهوری اسلامی در حالی است که به گفته متخصصین بیماری‌های عفونی بیمارستان خمینی داروی مورد نیاز برای درمان این بیماری با نام “آمفوتریسین بی” در این کشور موجود نیست و نبود دارو موجب می‌شود بیماران مبتلا به “قارچ سیاه” دست‌کم بینایی خود را از دست دهند.
بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا