اخبار

هشدار؛ پیامدهای خطرناک تشکیل سازمان طب اسلامی

انجمن‌های علمی پزشکی در ایران درباره پیامدهای خطرناک طرح‌های مجلس« ولایی» برای تشکیل “سازمان طب اسلامی ایرانی” و “سازمان نظام طب مکمل” هشدار داده‌اند…..

آنها می‌گویند این دو طرح باعث “انشقاق در مدیریت خدمات سلامت، به مخاطره افتادن سلامت مردم و هتک حیثیت نظام سلامت” خواهند شد.

در یکی از این دو طرح نمایندگان به دنبال تشکیل نزدیک به ۳ هزار “مطب” برای آنچه “طب اسلامی-ایرانی” می‌خوانند هستند.

۵۷ نفر از رئیسان انجمن‌های تخصصی پزشکی در ایران در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، با ” تبلیغ و ترویج نظریه‌ها یا شیوه‌های درمانی بدون در نظر داشتن شواهد علمی” مخالفت کرده‌اند.

در طرح تشکیل سازمان نظام طب مکمل آمده که نسبت به این فعالیت “در وزارت بهداشت نگاهی مقطعی و بسیار محدود به آن شده است و همیشه با این درمانگران طبیعی برخورد چکشی و قهری انجام گرفته است”.

در این نامه گفته شده که افرادغیرپزشک نباید مجوز تشخیص و درمان بگیرند و هر شیوه درمانی “چه سنتی و چه نوین، باید تابع اصول علمی روز باشد”.

انجمن‌های علمی پزشکی می‌گویند افراد بدون صلاحیت علمی زیر سایه عناوینی چون طب اسلامی و طب سنتی امکان طبابت پیدا کرده‌اند.

آنها می‌گویند وزارت بهداشت متولی نهایی بهداشت و سلامت در ایران است و جدا کردن برخی فعالیت‌ها از دایره اختیارات وزارت بهداشت خلاف قوانین ایران و همچنین اصول حرفه‌ای و اخلاق پزشکی است.

با شیوع کرونا برخی از نهادها و رسانه‌های حکومتی در ایران بیش از قبل ترویج خرافات و توصیه‌های غیرعلمی در حوزه سلامت می‌پردازند

یک متخصص جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت در تهران به بی‌بی‌سی گفت بخشی از اصرارها برای ترویج طب سنتی و اسلامی به دلیل منافع اقتصادی گسترده‌ای است که از خلال آن به دست می‌آید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا