بین‌المللی

وانگ ئی: چین و ویتنام باید مراقب مداخله نیروهای فرامرزی باشند

وزیر امور خارجه چین در دیدار خود از ویتنام تاکید کرد که دو کشور باید صلح و ثبات به دست آمده در دریای جنوبی چین را گرامی بدارند و مراقب مداخله کشورهای فرامرزی باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «وانگ ئی» وزیر امور خارجه چین در گفتگو با یک دیپلمات ارشد ویتنامی گفت که دو کشور باید از اقدامات یکجانبه در مورد دریای جنوبی چین که ممکن است اوضاع را پیچیده و اختلافات را بزرگ جلوه دهد، خودداری کنند.

وزارت خارجه چین امروز شنبه اعلام کرد که وانگ در جریان سفرش به ویتنام با «فام بین مین» معاون نخست وزیر این کشور صحبت کرده است.

وانگ در این رابطه گفت که دو کشور باید صلح و ثبات به دست آمده در دریای جنوبی چین را گرامی بدارند و هوشیار باشند تا در برابر مداخله نیروهای فرامرزی مقاومت کنند.

بر اساس گزارشات، وانگ همچنین قرار بود با همتای خود «بی ثان سون» در «هانوی» پایتخت ویتنام قبل از شرکت در نشست همکاری دو جانبه چین-ویتنام، ملاقات کند.

ویتنام اولین محل توقف وانگ برای دیدار از چهار کشور در منطقه آسیا و اقیانوسیه است که این اقدام واکنش پکن به سفر اخیر «کامالا هریس» معاون رئیس جمهور آمریکا به آسیای جنوب شرقی تلقی می شود.

پیشتر و در اوایل شهریور، هریس در دیدارش از کشورهای سنگاپور و ویتنام با هدف کاهش از نفود امنیتی- اقتصادی چین در منطقه ایندوپاسیفیک، پکن را به تداوم زورگویی و ارعاب کشورهای حوزه دریای چین جنوبی متهم کرده و مدعی شده بود که واشنگتن همچنان از آزادی دریانوردی در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک حمایت می کند.

وی سپس در سفر به ویتنام، مدعی حمایت از این کشور در چندین حوزه از جمله امنیت دریایی شده بود تا به این ترتیب، با آنچه به زعم وی، تمامیت خواهی پکن در دریای چین جنوبی تلقی می شود، مقابله کند. هریس همچنین از امکان تردد ناوهای بیشتر در این آبراه کلیدی سخن گفته بود.

چین نیز در واکنش به ادعاهای هریس، آمریکا را به قلدری در جامعه بین الملل متهم کرده و هرج و مرج حاکم بر افغانستان را نمونه ای از تلاش واشنگتن برای اعمال نظم در جهان معرفی کرده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا