گوناگون

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه به تهران می‌‌آید

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با هدف متقاعد ساختن ایران به بازگشت به مذاکرات وین، راهی تهران می‌شود. قرار است جلسه شورای حکام آژانس از جمله درباره تحولات ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران تشکیل شود…..

نگاه‌ها متوجه سفر قریب‌الوقوع رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران است. سه منبع نزدیک به آژانس از سفر روز یکشنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) مدیرکل این نهاد بین‌المللی به تهران خبر داده‌اند.

هفته گذشته رافائل گروسی درباره دو موضوع به اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع‌رسانی کرده بود. نخست اینکه جمهوری اسلامی ایران تا کنون به پرسش‌های آژانس درباره مشاهده ذرات اورانیوم در چهار سایت و مرکز این کشور پاسخی نداده است.

گروسی گفته بود که از زمان طرح این پرسش‌ها حدود دو سال می‌گذرد و جمهوری اسلامی برای شفافیت‌بخشیدن و رفع ابهام نسبت به این فعالیت‌ها تلاشی از خود نشان نداده است. مورد دوم مربوط به محدود شدن نظارت بازرسان آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

گروسی ضمن اعلام این موارد ابراز امیدواری کرده بود که به ایران سفر کرده و در دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نظر مساعد دولت آن کشور را برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای جلب کند.

حتی محافل دیپلماتیک پیش از سفر گروسی به ایران از احتمال آغاز دور هفتم مذاکرات وین هم‌زمان با اجلاس شورای حکام آژانس سخن گفته بودند. این در حالی است که هنوز زمان دقیقی از سوی ایران یا دیگر کشورهای ذیربط برای شروع دور جدید این مذاکرات اعلام نشده است.

دور ششم مذاکرات هسته‌ای در وین روز ۳۰ خرداد به پایان رسیده بود و دور هفتم این مذاکرات موکول به تشکیل دولت سیزدهم شده بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا اعلام کرده بود که دولت رئیسی برای تشکیل تیم مذاکره‌کننده خود برای شرکت در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام نیاز به دو تا سه ماه زمان دارد.

این موضوع با مخالفت و با اعتراض تروئیکای اروپایی و همچنین با مخالفت ایالات متحده آمریکا روبه‌رو شده است. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی هفته گذشته خود با ابراهیم رئیسی بر لزوم بازگشت بی‌درنگ جمهوری اسلامی به مذاکرات برجام تاکید کرده بود.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا