بین‌المللی

استقلال طلبان اسپانیا تظاهرات اعتراضی برگزار کردند

تظاهرات استقلال طلبان در مادرید درست چند روز پیش از آغاز گفتگوها میان دولت چپ‌گرای اسپانیا و پی‌یر آراگونس، رهبر کاتالونیا صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، استقلال طلبان اسپانیا در خیابان‌های شهر بارسلون دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات پیش از آغاز مذاکرات جدید استقلال طلبان با مادرید صورت گرفته است.

گفته شده معترضان در این تظاهرات با شعار «مبارزه برای استقلال» به مناسبت روز ملی کاتالونیا به خیابان‌ها آمده بودند.

تظاهرات استقلال طلبان در مادرید درست چند روز پیش از آغاز گفتگوها میان دولت چپ‌گرای اسپانیا و «پی‌یر آراگونس»، رهبر کاتالونیا صورت گرفته است.

این مذاکرات قرار است به راه حلی برای حل بحران استقلال طلبی در کاتولونیا دست یابد.

دولت منطقه‌ای کاتالونیا پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ برغم مخالفت مادرید و ممنوعیت اعلام شده از سوی دستگاه قضائی اسپانیا اقدام به برپایی همه‌پرسی استقلال کرد که این موضوع زمینه‌ساز برخورد خشونت‌آمیز پلیس با برپا کنندگان و شرکت کنندگان در این همه پرسی و نیز دستگیری رهبران جدایی‌طلبان شد.

چند هفته پس از این همه‌پرسی، پارلمان کاتالونیا به صورت یکجانبه استقلال این منطقه را اعلام کرد و این امر واکنش فوری دولت اسپانیا را که تحت نفوذ محافظه‌کاران بود به همراه داشت.

مادرید در اقدامی فوری و قاطعانه دولت منطقه‌ای را منحل کرد و کنترل اوضاع در این منطقه را به صورت موقت تحت قیمومیت خود قرار داد.

با پیگیرد قانونی اعلام شده از سوی دولت، رهبران استقلال‌طلب قلع و قمع شدند. برخی از آنها به زندان افتادند و برخی دیگر همچون کارلس پوجدمون برای فرار از محاکمه و افتادن در بند، کشور را ترک کردند.

محکومیت ۹ نفر از سران جنبش جدایی‌طلبی و اعلام مجازات حبس از ۹ تا ۱۳ سال برای آنها در سال ۲۰۱۹ اعتراض‌های گسترده شهروندان کاتالونیا را به همراه داشت، به نحوی که برخی از این اعتراض‌ها بویژه در بارسلون به جنگ‌های خیابانی تبدیل شد و سرانجام چهره‌های برجسته جنبش استقلال کاتولونیا عفو شدند و حال قرار است دور جدیدی از مذاکرات میان دو طرف آغاز شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا