زنان

منیژه حکمت: دلیل سانسور فیلم ‌تاز‌ه‌ام امضای بیانیه حمایت از هموطنان است

منیژه حکمت اعلام کرد، دلیل سانسور نیمی از فیلم تازه‌اش با نام “۱۹” امضای بیانیه در حمایت از “هموطنان مظلوم و محروم” است. به گفته او، نیمی از این فیلم سانسور شده است.

منیژه حکمت، کارگردان سینما اعلام کرده که وزارت ارشاد دلیل سانسور ۴۰ دقیقه از ۸۰ دقیقه فیلم “۱۹” به کارگردانی او را امضا بیانیه‌هایی در حمایت از “هموطنان مظلوم و محروم” خوانده است.

او در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت، چاره‌ای ندیده جز آن که سانسور روا داشته شده بر فیلم تازه خود را به حیطه عمومی بکشاند. این کارگردان گفته است از یک سو به دلیل “مقابله با سیاست تهدید و ارعاب سازمان سینمایی” و از دیگرسو به دلیل “یادآوری رفتارهای فرافکنانه و بدعهدی ایشان” است که هر بار “معضلاتی بی‌پایان را برای “فیلمسازان مستقل” مانند او پدید می‌آورند.

او نوشت که ۲۱ آبان ۹۹ از سازمان سینمایی پروانه ساخت فیلم “۱۹” را گرفته و برای استفاده از فیلم‌های آرشیوی با حضور زنان نیز از همان سازمان استعلام گرفته است.

او ادامه داد: «اما پاسخ آن سازمان، پس از ماه‌ها طفره‌روی از صدور پروانه بر اساس توافقات به‌عمل آمده این بوده است که به دلیل امضاء بیانیه در حمایت از برخی هموطنان مظلوم و محروم‌مان در این کشور، بحث شکل دیگری به خود گرفته است و برای نمایش فیلمی ۸۰ دقیقه‌ای چاره‌ای جز حذف ۴۰ دقیقه وجود ندارد.»

موضوع ششمین فیلم بلند خانم حکمت همه‌گیری کروناست که در آن میترا، زنی ۵۷ ساله نقاش و مجرد که دچار بیماری کووید ـ ۱۹ شده و به اغما فرورفته در لحظات پیش از مرگ، در ناخود‌آگاه خود به همه جا سفر می‌کند.

منیژه حکمت پیش از این در باره سانسور این فیلم گفته بود: «اگر این روند ادامه پیدا کند، به عنوان فیلمساز مستقل، دیگر نه پروانه ساخت خواهم گرفت و نه پروانه نمایش.»/دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا