دیدگاه‌ها

خیز نظامیان برای استانداری ها

در فهرست گزینه های احتمالی استانداری ها اسامی مشابه زیادی دیده می شود. اسامی که به نظر می آید بیشتر آنان سابقه نظامی داشته باشند. آیا سردار وحیدی سابق و وزیر کشور این روزها برای اداره کشور جز به نظامیان اعتماد ندارد!؟ سوالی که برای یافتن پاسخ آن باید مدتی منتظر ماند.

گمانه‌زنی درباره انتصابات احمد وحیدی

همدلی| تاکنون وضعیت تصدی استانداری خوزستان در دولت مشخص شده است و این استانداری به صادق خلیلیان رسید. حالا کم‌کم دیگر استان ها هم تعیین تکلیف می‌شوند. گفته می شود فرمانده اسبق سپاه محمد رسول‌الله تهران به استانداری تهران و فرمانده سپاه علی‌بن‌ابیطالب قم هم به استانداری آنجا می روند. در فهرست گزینه های احتمالی استانداری ها اسامی مشابه زیادی دیده می شود. اسامی که به نظر می آید بیشتر آنان سابقه نظامی داشته باشند. آیا سردار وحیدی سابق و وزیر کشور این روزها برای اداره کشور جز به نظامیان اعتماد ندارد!؟ سوالی که برای یافتن پاسخ آن باید مدتی منتظر ماند.
صبح دیروز نیز خبرگزاری تسنیم فهرستی از گزینه های مطرح برای سکانداری ۲۹ استانداری را منتشر کرد. فهرستی که البته قدرت الله حمزه، نماینده مجلس صحت آن را رد کرد و گفت:« این لیست‌ها معتبر و رسمی نیستند، برخی از استان‌ها حدود ۷۰ الی ۸۰ گزینه برای انتخاب استاندار پیشنهاد داده‌اند، قطعا اگر پس از بررسی به این نتیجه برسند که این گزینه‌ها برای تصدی پست استانداری شایسته نیستند، گزینه‌های دیگر مطرح می‌شود.» با این حال یک تن از کسانی که نام آنها در این فهرست بود، به عنوان استاندار انتخاب شده و دو تن دیگر در آستانه معرفی به هیات وزیران‌اند.
پنج شنبه گذشته، وزیر کشور بعد از منصوب کردن استانداری جدیده خوزستان با حضور در گلزار شهدای اهواز، درباره روند معرفی استانداران جدید به خبرنگاران گفت:«در حال بررسی و مطالعه بر روی استانداران جدید هستیم و بنا به ضرورت و به تدریج آنها را انتخاب خواهیم کرد. » حضور وحیدی در این وزارتخانه سبب شد، گمانه‌زنی ها برای حضور افراد و چهره های نظامی برای اداره استان ها بیش از پیش قوت بگیرد؛ موضوعی که با معرفی استانداران احتمالی قم و تهران بیش از پیش از تقویت شد.
محسن کاظمینی معاون اجرایی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای سکانداری استانداری تهران معرفی شده است. وی از نخستین سال های انقلاب به سپاه پاسداران پیوست، گفته می شود از همرزمان احمد متوسلیان بوده و تجربه جنگ در لبنان را نیز درکارنامه نظامی اش دارد؛ البته مهم‌ترین سمت های نظامی وی به سال های بعد از جنگ باز می گردد. فرماندهی سپاه ولیعصر خوزستان و سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ و معاونت عملیات کل سپاه از این جمله است.
سید محمد تقی شاهچراغی دومین نظامی است که گفته می شود امروز نامش برای سکانداری استانداری قم به رای گذاشته می شود؛ او فرمانده سپاه علی‌بن ابی‌طالب قم است و فرماندهی سپاه سیدالشهداء(ع) استان تهران ، سپاه قائم آل محمد (عج) سمنان و سپاه کربلای مازندران را نیز در کارنامه دارد.
پیش از این نیز گفته می شد، استاندار خوزستان هم از میان نظامیان انتخاب خواهد شد اما نهایتا صادق خلیلیان با سابقه وزارت جهاد کشاورزی در دولت دهم، عضویت در شورای بیمه مرکزی و شورای پول و اعتبار و تحصیلات در حوزه کشاورزی و اقتصاد کشاورزی برای تکیه بر کرسی استانداری خوزستان انتخاب شد؛ البته با تغییر اختیارات از استانداری به استانداری ویژه.
با این حال در فهرست گزینه های احتمالی برای استانداری ها همچنان نام چهره های سیاسی به چشم می خورد؛ محمد یوسف شاکری، فرمانده سپاه آذربایجان؛ سردار حبیب شهسواری، حسینعلی حاجی دلیگانی، فرمانده اسبق سپاه اصفهان، محمدعلی احمدی، معاون فرهنگی سپاه استان اصفهان، مرتضی کشکولی، فرمانده سپاه لرستان، سردار صادبق حسینی، فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان، سردار حسن رستگارپناه از فرماندهان سپاه و بسیج کردستان ازجمله نظامیان سرشناسی هستند که به عنوان گزینه های تصدی استانداری در دولت سیزدهم مطرح می شوند.
چنانچه این چهره ها به عنوان استاندار معرفی و انتخاب شوند؛ می توان مدعی شد دولت سیزدهم، رویه کاهش تدریجی و حذف انتصاب استانداران نظامی را که از دولت احمدی نژاد آغاز شده و در دولت روحانی به کمال خود رسیده بود، متوقف خواهد کرد. از سوی دیگر به نظر می رسد، سردار وحیدی به دوستان خود در دولت محمود احمدی نژاد نیز نظر دارد و گویا قرار است، برخی از آن مدیران پرا س از هشت سال استراخت مجدد به سازوکار اداره کشور بازگرداند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا