بین‌المللی

ارتش سوریه وارد منطقه «الیادوده» در حومه درعا شد

ارتش سوریه امروز (دوشنبه) وارد منطقه «الیادوده» در حومه شمال غربی درعا شد.

به گزارش امروز (دوشنبه) ایرنا به نقل از شبکه المیادین، ورود نیروهای سوری به الیادوده در چارچوب توافق حل‌ وفصل به دست آمده بین ارتش و عناصر مسلح در درعا صورت گرفت.

از سوی دیگر، ادارات و نهادهای خدماتی استان درعا پس از ایمن سازی آنها توسط ارتش سوریه، عملیات بازکردن خیابان‌ها، برداشتن آوارها و بازسازی تاسیسات خدماتی در منطقه درعا البلد را آغاز کردند.

خبرگزاری سانا در این ارتباط گزارش داد که نانوایی‌های درعا البلد و تشرین نیز پس از تأمین آرد و سوخت کار خود را از سر گرفتند.

«فرید السویدان» از مسئولان درعا البلد به سانا گفت که به محض بازگشت امنیت و ثبات به محله‌های درعا البلد، جاده السد و اردوگاه‌ها در چارچوب توافقی که توسط دولت مطرح شده است، بازگشایی می شود.

وی تأکید کرد که دو نانوایی در محله درعا البلد شروع به کار کردند تا نان را به مقادیر کافی و با کیفیت مطلوب به شهروندان عرضه کنند.

شایان ذکر است که به دنبال تشدید درگیری‌ها میان ارتش سوریه و عناصر مسلح در درعا، کار نانوایی‌های این منطقه قبل از توافق توقف درگیری‌ها به مدت دو ماه متوقف شد.

یشتر، گروه‌های تروریستی چندین بار توافقنامه آتش بس که دولت سوریه در چارچوب تلاش برای راه حل مسالمت آمیز ارائه کرده بود و خروج تروریست‌ها از منطقه، حل و فصل وضعیت افراد مسلح و تحت تعقیب، تحویل سلاح‌های مختلف سبک و متوسط، تثبیت نقاطی برای ارتش و بازگشت نهادهای دولتی و خدماتی برای ارائه خدمت به مردم منطقه را شامل می‌شود را نقض کرده بودند.

دولت سوریه چندین هفته است که برای تثبیت امنیت و ثبات در استان درعا و اولویت دادن به راه حل‌های مسالمت آمیز به منظور حفظ جان شهروندان و زیرساخت‌ها و جلوگیری از به خطر افتادن جان مردم منطقه تلاش می‌کند.

ارتش سوریه سال ۲۰۱۸ در ادامه پیشروی‌های خود کنترل استان درعا واقع در جنوب این کشور را در دست گرفت، اما به موجب توافق قبلی آتش بس برخی از عناصر مسلح و تروریستی در بخش‌هایی از این منطقه باقی ماندند.

این دسته از عناصر مسلح و تروریستی پس از توافقات آتش‌بس قبلی که با میانجی‌گری روسیه حاصل شد، در مناطقی از درعا مستقر شدند و از آن پس کنترل خود بر مناطق تحت تسلط‌شان در شهر و استان درعا را حفظ کردند، ولی به توافقات منعقده پایبتد نماندند. دولت سوریه برای بازپس‌ گیری مناطق تحت تسلط عناصر تروریستی در استان درعا در اواخر ماه جولای، بار دیگر با آن‌ها درگیر شد و سرانجام این درگیری‌ها پس از یک ماه به توافق آتش بس دیگر میان ارتش سوریه و تروریست ها با میانجی گری روسیه منجر شد.

یگان های مهندسی ارتش سوریه همچنان به تلاش برای برداشتن موانع خاکی و بازگشایی مسیرهای منتهی به درعا البلد ادامه می دهد تا در اسرع وقت همه اهالی این منطقه به منازل خود بازگردند. یگان های ارتش سوریه در چارچوب توافق «حل و فصل» حاصل شده بین ارتش و نیروهای مسلح «درعا البلد» چهارشنبه گذشته وارد این منطقه شدند و پرچم این کشور را فراز محل تعیین شده به عنوان مرکز «حل و فصل» در محله چهلم (الاربعین) منطقه برافراشتند.

خبرگزاری سوریه ( سانا ) جمعه گذشته از بازگشت هزاران نفر از اهالی «درعا البلد» به این منطقه خبر داد و افزود که پس از اجرایی شدن توافق « حل و فصل » بین افراد مسلح و ارتش سوریه و تحویل دادن سلاح این افراد به ارتش، یگان های ارتش تلاش هرچه بیشتر خود را برای استقرار امنیت در آن به کار گرفتند و هزاران شهروند سوری بازگشت به زادگاه خود را از سر گرفتند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا