اخبار

سفر گروسی؛ صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام منتفی شد

قدرت‌های غربی اعلام کرده‌اند که بحث صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام را کنار می‌گذارند تا از تشدید تنش با تهران به امید از سرگیری مذاکرات احیای برجام اجتناب شود. واکنشی به تمدید نظارت‌ بر فعالیت‌‌های اتمی…..

خبرهای انتشار یافته حکایت از آن دارد که، سفر یک روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران با توافق بر سر حفظ دوربین‌های نظارتی و تعویض کارت‌های حافظه آنها همراه بود. در نخستین واکنش، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، بحث صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس را منتفی اعلام کرده‌اند؛ با این چشم‌انداز که از سرگیری مذاکرات احیای برجام دستخوش تشدید تنش با تهران نشود.

این تصمیم در حالی گرفته شده که گروسی تصریح کرد که به او  در تهران، هیچ قولی برای شفاف‌سازی پیرامون آثار اورانیوم در چند سایت اعلام نشده نداده‌اند. او در کنفرانسی خبری با اشاره به آثار اورانیوم در جایی که کارگاه قالیشویی معرفی شده گفت: «هیچ تعهدی به من داده نشد. آنچه گفتم این بود که به توضیح دولت جدید در این باره نیاز دارم.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که به زودی باز به به تهران می‌رود اما در باره تاریخ سفر و این که با چه کسانی ملاقات خواهد کرد، توضیحی نداد.

قرار بود ۳۵ عضو شورای حکام در هفته جاری قطعنامه احتمالی علیه ایران را بررسی کنند. علت امر، به انقضای مهلت تمدید اقدامات نظارتی و پاسخگو نبودن ایران به پرسش‌های بازرسان باز می‌گشت.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش‌تر در توییتی با استقبال از نتایج سفر گروسی به تهران نوشته بود: «این گامی مثبت به سوی کسب اطمینان از ماهیت برنامه هسته‌ای ایران است و فضایی برای دیپلماسی ایجاد می‌کند.»

در بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران اعلام شده که طرفین مسائل را در فضایی سازنده و فنی بررسی خواهند کرد و دیدارهای متقابل را ادامه خواهند داد. طبق این بیانیه، بازرسان آژانس می‌توانند نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها اقدام کنند. علاوه بر این، تاکید شده که کارت‌های حافظه تحت مهر و موم مشترک در ایران نگاهداری خواهند شد.

گروسی در کنفرانس خبری خود در وین تاکید کرد که هم‌چنان نگران پنهان‌کاری‌های ایران است و احتمال داد که حمله به مراکز کرج بخشی از اطلاعات نظارتی آژانس را نابود کرده باشد.

توافق هسته‌ای برجام به ایران اجازه می‌دهد که اورانیوم را برای مصارف غیرنظامی تا سقف ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کند. طبق این توافق، ایران مجاز نیست بیش از ۲۰۳ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در اختیار داشته باشد. آژانس اما در تازه‌ترین گزارش خود یادآور شده که میزان اورانیوم غنی‌شده ایران با غلظت‌های متفاوت، چهار برابر سال‌های گذشته شده است.

برجام؛ هشدار کارشناس داخلی درباره خطای محاسباتی رژیم

علیرضا سلطانی ، کارشناس اقتصاد سیاسی، می گوید: پیش بینی می کنم که مذاکرات وین به زودی آغاز شود ولی در این زمینه خطری که وجود دارد این است که دولت رئیسی و تیم سیاست خارجی دچار یک خطای محاسباتی بزرگ شود. این خطای محاسباتی که زمزمه آن در برخی محافل شنیده می شود می تواند روند مذکرات را معکوس کرده و زمینه توقف جدی آن را فراهم کند.

به گزارش خبرآنلاین، علیرضا سلطانی گفت: این خطای محاسباتی ناشی از تلقی اشتباه مبتنی بر افزایش فروش نفت ایران است که از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در حال افزایش است. بله حساسیت آمریکا نسبت به فروش نفت ایران کاهش یافته و ایران در حال حاضر بیش از ۱.۵ میلیون بشکه نفت صادر می کند اما واقعیت این است که اولا منابع درآمدی حاصل از فروش نفت به صورت عادی به کشور بر نمی گردد و عموما بخشی صرف تامین دارو و واکسن می شود یعنی اینکه تحریم بانکی که وجه دوم تحریم های آمریکا و چه بسا مهمتر از تحریم فروش نفت است، همچنان با قدرت در حال اجراست و ثانیا، اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه لازم یعنی احیای برجام نرسد، مجددا تحریم های فروش نفت هم برقرار می شود و چه بسا با بازگشت تحریم های شورای امنیت، جدی تر و سخت تر شود. لذا هشدار می دهم که به شرایط ناپایدار و نیم بند کنونی فروش نفت، دولت و تیم سیاست خارجی مطمئن نباشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا