بین‌المللی

چین: آمریکا از زیر بار مسوولیت کشتن غیرنظامیان افغان فرار نکند

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه‌شنبه گفت، باید تحقیقات جامعی درباره مرگ غیرنظامیان بیگناه افغان در حمله پهپادی آمریکا در کابل انجام شود و ایالات متحده باید بابت اشتباهش پاسخگو باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در تاریخ ۲۹ اوت، دو روز پس از انفجار انتحاری در فرودگاه کابل که جان ده‌ها سرباز آمریکایی و شهروند افغان را گرفت، آمریکا یک حمله هوایی در کابل انجام داد که یک خودرو را هدف گرفت و گفته می‌شود که آن خودرو حامل مواد منفجره بوده و یک تهدید قریب‌الوقوع علیه فرودگاه کابل به شمار می‌رفت.

گرچه ارتش آمریکا در ابتدا تلفاتی جز آن دو فردی که داخل این خودرو کشته شدند اعلام نکرد، اما رسانه‌های آمریکایی از کشته شدن حدود ۱۰ غیرنظامی بیگناه افغان خبر دادند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این گزارش‌ها گفت: در مواجهه با شک و تردید گسترده و محکومیت جامعه بین‌المللی، ایالات متحده نباید به دنبال این باشد که اشتباه خود را توجیه کرده و سعی کند از آن خلاص شود. در عوض، باید حقیقت را بررسی کند و توضیحی مسئولانه به مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی ارائه دهد.

ماه سپتامبر جان کربی، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد ارتش آمریکا هیچ تردیدی درباره “درستی” این حمله هوایی در کابل ندارد. همزمان ارتش آمریکا از اظهارنظر درباره تلفات غیرنظامی این حمله مرگبار خودداری کرده و گفت که اول باید تحقیقات درون سازمانی کاملی انجام شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا