اخبارچرخان

آخرین رخدادها در پنجشیر

مقاومت همچنان ادامه دارد. متاسفانه در هفته گذشته لشگر تبهکار طالب وارد بعضی از مناطق پنجشیر شده و جنایات هولناکی را نیز مرتکب گردید؛ از جمله نسل‌کشی، کوچ اجباری، اهانت به نمادها و هویت مردم که باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم شد، نه تنها در داخل کشور بلکه در تمام دنیا، مردم را تحریک کرده است. طالبان چهره اصلی خود را سال هاست به نمایش گذاشته است و اکنون نیز همین کار را از پنجشیر و اندراب شروع کرد و امروز به مرور نیت اصلی خود را به مناطق مرکزی و هزاره‌جات رسانده است…..


در دایکندی و قندهار و دیگر مناطق از سوی طالبان به خانواده‌ها دستور کوچ اجباری داده شده که تنها در حدود ۳۰۰ خانواده در دایکندی مورد این دستور قرار گرفته‌اند که نشان دهنده همان سیاست‌های سالها پیش طالبانی است که امروز مردم درحال تجربه مجدد آنها هستند. طالبان آرام، آرام چهره اصلی خود که همانا خشونت و نابخردی است، برای جهانیان به نمایش گذاشت و علی‌رغم تمام پیامدهای منفی و جنایاتی که مرتکب می‌شوند و خانواده‌ها را داغدار می‌کنند، صورت واقعی‌شان پیش چشم جهانیان دیده شد که چه هستند و چه خط فکری دارند و چه می‌خواهند. ما ایرغانیان این موضوع را بیشتر از دیگر خلق های جهان لمس می کنیم زیر چهل و دو سال است با چهره کریه آن در رژیم جمهوری اسلامی در ایران روبه رو هستیم!

به گزارش بهار نیوز، پیش از این تا دو هفته پیش، بسیاری در منطقه و جهان فریب ظاهرسازی طالبان را خورده بودند و می‌پنداشتند که آنها تغییر کرده‌اند و جهان‌بینی جدیدی پیدا کرده‌اند، بانوان را خواهند پذیرفت و حکومتی همه‌شمول تشکیل خواهند داد اما با روشی که عملا در پیش گرفتند، ثابت کردند که همه چیز باطل است.

نکته قابل تامل این که در تحول تاریخی، حمایت و همنوایی بی‌سابقه ملت ایران از مردم افغانستان چه در داخل و چه در خارج از ایران است. در همین روزهاست که دوستان و دشمنان مردم محروم و ستمدیده افغانستان مشخص می‌شوند. مردم افغانستان،رویکرد بعضی از کشورهای منطقه را چه در سطح دولتی و چه در سطح ملی می‌بینیم که چگونه بوده است و در مقابل همراهی مردم ایران را هم می‌بینیم که حامی مرم افغانستان هستند و این تحولی بسیار بزرگ در تاریخ تمدن این کشور است که یک همنوایی در این حوزه تمدنی شکل گرفته است و شاهد هم‌صدایی مردم ایران از تهران و مشهد و تبریز تا جوامع ایرانی و افغانستانی حاضر در خارج از مرزهای این کشور همچون پاریس و واشنگتن و …  در سطح احزاب سیاسی بوده‌ایم که خواستار همراهی بامردم افغانستان  هستند. این موضوع باعث افزایش روحیه و انگیزه در میان مقاومت‌گران نیز شده است، چراکه حالا می‌دانند که نه تنها در افغانستان بلکه در سطح منطقه، حامی و پشتیبان دارند و این بدون همراهی رسانه نیروهای مترقی ممکن نیست.

در داخل کشور شاید بعضی تلاش‌های مخرب از سوی افرادی شکل بگیرد (اشاره به سوال آقای جعفریان درباره رفتار مخرب افرادی چون دکتر عبدالله است.) ولی این‌ها خواسته مردم افغانستان نیست و بر اساس اراده مردم نیست.  طالبان حرف و روایت صلح را نمی‌شناسد. نیروهای مترقی در قدم اول تلاش دارند،  تا مشخص کنند که آیا فرصتی برای یک همزیستی مسالمت‌آمیز و سازش با طالبان وجود دارد یا نه اما متاسفانه طالبان آن را درک نمی کند. مشخص است که تحجر و خشک مغزی دیدگاه دیگری را تحمیل می کند و می‌خواهد که نیروی غالب باشد و همه مطیع او شوند و مردم تسلیم آنها شوند، همانند خشک مغزان در رژیم جمهوری اسلامی در ایران!

امروز تحول جدیدی در سطح کشور افغانستان به وجود آمده است. در حال حاضر ۲۵ درصد مردم افغانستان را افراد زیر ۴۰ سال تشکیل می‌دهند که در ۲۰ سال گذشته در فضای آزاد و دارای حقوق رشد کرده‌اند و در برابر اینکه یک گروه متجاوز و تبهکار این آزادی و حق و حقوق را از آنها بگیرد، خاموش نمی‌مانند. هنوز یک ماه از حضور طالبان در کشور نگذشته که شاهد اعتراضات سراسری زنان و مردان در چهار گوشه کشور هستیم که با شعار مشخصی به خیابان‌ها آمده‌اند و آزادی و حقوق شهروندی خود را می‌خواهند و این حق را هیچ‌کس نه از طریق زور و فشار و نه از طریق پول نمی‌تواند از آنها بگیرد. مردم امروز از خشم طالبان نمی‌ترسند و مقاومت روایتی است که دیگر شکل گرفته و در تاریخ روحیه آزادگی که ایجاد گردیده و به منبع آزادی و آزادگی  تبدیل شده است و تا امروز کسی نتوانسته آن را از بین ببرد،نه جمهوری اسلامی و نه طالبان! این روحیه آزادی در مقاومت و مردم افغانستان هم از بین نخواهد رفت. تلاش‌هایی که این تبهکاران می کنند برای ما مردم ایران به هیچ وجه نگران کننده نیست.زیرا:«سردی زمستان می‌گذرد، اما روسیاهی آن برای زغال می‌ماند» آری آری زمستان می گذرد و بهار خیلی زود می آید. این حکم تاریخ است.

مقاومت ملی برای تمام شهروندان افغانستان شکل گرفته و از عزت و ارزش‌های همه مردم چه زن و چه مرد دفاع می‌کند. امروز طبق آمار بیش از ۵۰ درصد ملت افغانستان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و انکار حقوق و نقش و حضورشان در جامعه، جفای بزرگی به اکثریت ملت محسوب می‌شود. این روایتی که امروز طالبان در رابطه با زنان عنوان می‌کنند، یک روایت قبیله‌ای و افراطی همراه با روایاتی است که از جای دیگر به آنها آموزش داده شده است و به هیچ‌ عنوان روایت انسانی نیست. چراکه در هیچ زمان تا این حد حق و حقوق زنان به غیر از حکومت های اسلامی نادیده نگرفته اند و روشی که در پیش گرفته‌شده است، جفا در حق زنان است. این هم از سرشت« اسلام سیاسی» است!

حضور خانم‌ها در پنجشیر چه در محل کار و چه در زمینه آموزش و پرورش همیشه پررنگ بوده است و موضوعی غیر قابل انکار است. امروز نیمی از جبهه مقاومت مردان هستند و نیمی دیگر زنان. در مقاومت اول هم زنان نقش برجسته و بارزی داشتند که باید بیشتر نسبت به حضور آنها در مقاومت مردمی پرداخته شود. چراکه نقش بسیار درخور و برازنده و تاثیر بسزایی در پیروزی مقاومت داشته‌اند. بنابراین نقش زنان انکارناپذیر است و مقاومت هم برای زنان و هم برای مردان تشکیل شده است.

در حال حاضر تنها یک ماه از مقاومت گذشته که متاسفانه در هفته اول بسیاری از مردم شوک‌زده و سردرگم بودند و کمی طول کشید تا پراکندگی ناشی از این شوک از بین برود اما طی دو هفته گذشته فعالیت‌هایی صورت گرفته و امیدوار را به وجود آورد که تا هفته های آینده بتوانند تمام بخش‌های این ساختار را مشخص کنند.

در رابطه با کمک‌رسانی به مردم داخل افغانستان از سوی مردم ایران باید گفته شود که مشکلات و مسائلی وجود داشته که از انتقال کمک‌های مردمی به داخل افغانستان از سوی رژیم ولایی جلوگیری شده است . اما در بحث رسیدن مواد غذایی و دیگر کمک‌ها درحال سنجش راه‌هایی وجود دارد. از سوی بعضی سازمان‌های جهانی یا غیردولتی فشاری بر طالبان وارد شده است مبنی بر تعهد آنها برای رساندن کمک‌های بین‌المللی به مردم آسیب دیده و خواستار آن هستند که اگر کمکی از سوی جامعه جهانی دریافت کردند آن را به مناطقی همچون پنجشیر هم برسانند،که خود جای تامل دارد. چرا که به هیچ‌وجه به صحبت‌های طالبان باور و اعتماد نیست و اتفاقی که در پنجشیر افتاد به عقیده تحلیل گران سیاسی مستقیما از سوی طالبان با همکاری پاکستان  بوده است. البته که منافقانی در پشت پرده حضور دارند و چه از داخل و چه از خارج که طالبان را تشویق به حمله به پنجشیر کردند اما درکل ماجرای حمله و این جنایات و فجایع رخ داده از سوی طالبان بوده است.

سازمان استخباراتی پاکستان هیچ خلوص نیت و حسن نیتی در مقابل مقاومت مردم افغانستان ندارد اگر چه رفت و آمدهای بسیاری صورت گرفته است. در روز آخر سقوط دولت اشرف غنی، نمایندگانی از سوی جبهه مقاومت برای انجام مذاکرات به پاکستان رفتند ولی در مقابل دیده شد که آنها چه اتفاقی را در پنجشیر رقم زدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا