حقوق بشر

دو‌ روایت درباره «کارگر جوشکاری که در زندان کشته شد»، آیا فاجعه قتل ستار بهشتی تکرار شده است؟

تکرار این فاجعه در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی ادعای قوه قضائیه را باورناپذیر می‌کند و تشکیل کمیته تحقیق مستقل برای روشن شدن حقیقت را می‌طلبد.

▪️«یاسر منگوری، ۳۱ ساله، کارگر جوشکاری در پیرانشهر و فعال سیاسی در زندان کشته شد». این را خانواده‌اش به رسانه‌ها گفته‌اند. اما قوه قضائیه می‌گوید «شکنجه‌اش در زندان، دروغ رسانه‌های معاند است؛ او مسلّح بود و در درگیری کشته شد».

این در حالی است که از تاریخ بازداشت او (۲۷ تیرماه) تا اطلاع به خانواده‌اش (پنجشنبه گذشته ۱۸ شهریورماه) ۵۳ روز فاصله است. در این ۵۳ روز یاسرمنگوری کجا بود؟ زندان یا سردخانه؟ قوه قضائیه به این پرسش نیز پاسخ نداده که اگر «شکنجه یاسر منگوری در زندان، دروغ رسانه‌های معاند است» چرا پیکرش‌ را به خانواده‌اش تحویل نداده‌اند؟

بنابر روایت خانواده یاسر منگوری، آنها روز پنج‌شنبه گذشته ۱۸ شهریورماه جاری، با تماسی از سوی یک نهاد امنیتی، از مرگ فرزندشان باخبر شده‌اند، اما نتوانسته‌اند پیکر او را ببینند و تحویل بگیرند.

بامداد امروز مرکز رسانه قوه قضاییه «مرگ شخصی با هویت یاسر منگوری زیر شکنجه و در حین بازداشت را تکذیب و اعلام کرد که او در درگیری مسلحانه کشته شده است».

۹سال پیش نیز ستار بهشتی کارگر ۳۵ ساله و وبلاگ‌نویس معترض به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق وبلاگ و فیس‌بوک» بازداشت و در ۱۳ آبان ۹۱ در زندان کشته شد. همان زمان ۴۱ تن از زندانیان سیاسی در نامه‌ای که در سایت کلمه منتشر شد شهادت دادند که ستار بهشتی روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ۱۳۹۱ در بند ۳۵۰ زندان اوین بوده و آثار شکنجه در قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بوده ‌است».

تکرار این فاجعه در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی ادعای قوه قضائیه را باورناپذیر می‌کند و تشکیل کمیته تحقیق مستقل برای روشن شدن حقیقت را می‌طلبد.

منبع: کلمه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا