بین‌المللی

روزنامه واشنگتن پست؛ تماس مخفیانه ژنرال ارتش آمریکا با چین از بیمِ حمله ناگهانی ترامپ

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سال میلادی گذشته در دو تماس تلفنی مخفیانه به همتای چینی خود در مورد احتمال آغاز یک جنگ از سوی «دونالد ترامپ» هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، روزنامه واشنگتن پُست روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که یک ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا سال میلادی گذشته- قبل و پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا-دوبار با همتای چینی خود به طور مخفیانه تماس گرفت تا به وی نسبت به احتمال آغاز یک جنگ با چین از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور وقت آمریکا هشدار دهد.

طبق گزارش روزنامه واشنگتن پست، ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز سی اُم اکتبر ۲۰۲۰- چهار روز پیش از انتخابات آمریکا- و روز هشتم ژانویه- دو روز پس از یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره- با ژنرال «لی ژوچنگ» از ارتش آزادی‌بخش خلق چین تماس گرفته است.

بنا بر این گزارش، در این تماسهای مخفیانه ژنرال میلی کوشیده تا به همتای چینی خود اطمینان خاطر دهد که ایالات متحده در وضعیت باثباتی قرار داشته و قصد حمله ندارد و اگر زمانی قرار شد حمله‌ای صورت بگیرد، وی پیش از حمله به همتای چینی خود اطلاع می دهد.

مبنای این گزارش واشنگتن پست، کتابی جدید به نام «خطر جدی» (پریل) به قلم باب وودوارد و رابرت کوستا است که نتیجه گفتگوی این دو نویسنده با ۲۰۰ منبع آگاه می‌باشد و قرار است هفته آینده منتشر شود.

دفتر ژنرال مارک میلی تاکنون از هرگونه اظهارنظری در این باره خودداری کرده است.

گفته می‌شود که انگیزه ژنرال میلی برای برقراری دومین تماس مخفیانه با همتای چینی خود تا حدی به دلیل تماس تلفنی «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با او در روز هشتم ژانویه ۲۰۲۱ بوده است؛ چرا که پلوسی در تماس تلفنی از ژنرال میلی در مورد تدابیر حفاظتی برای بازداشتن این «رئیس جمهور دمدمی» از راه اندازی یک جنگ هسته‌ای می پرسد.

طبق متن این مکالمه تلفنی، نانسی پلوسی به میلی گفته بود که «تو میدانی که او [ترامپ] دیوانه است». ژنرال ارتش آمریکا نیز در پاسخ پلوسی گفته بود که «من در مورد همه چیز با شما موافقم».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا