حقوق بشر

اعدام پنج زندانی در رجایی شهر کرج

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۰: حکم پنج زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. یک زندانی دیگر به سلول انفرادی بازگشت تا طی روزهای آینده دوباره به پای چوبه دار برود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه، حکم اعدام پنج مرد در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این پنج زندانی همگی با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند.

هویت این پنج زندانی که از بندهای ۲، ۵ و ۷ زندان رجایی شهر به پای چوبه دار رفته بودند، تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است.

همچنین یک زندانی دیگر به‌نام محمد صفری که به همراه این ۵ نفر به پای چوبه دار رفت، به سلول انفرادی بازگردانده شد تا طی روزهای آینده دوباره به پای چوبه دار برود و شاکیان درخصوص اجرای حکم یا بخشش وی تصمیم بگیرند.

یک منبع مطلع درخصوص پرونده محمد صفری به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محمد صفری مامور شهرداری بوده و آمده بساط یک دستفروش را جمع کند و دعوا میشود و با یک مشت موجب مرگ مرد دستفروش می‌شود. این چندمین بار است که او را به پای چوبه میبرند. الان هم او را نگه داشته‌اند تا هفته دیگر اجرا کنند و یا رضایت بگیرد».

اعدام این پنج زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، دست‌کم ۲۱۱ اعدام از بین ۲۶۷ اعدامی که سال ۲۰۲۰ در ایران اجرا شد، با اتهام «قتل عمد» بوده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا