اخبار

آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران هنوز سه‌رقمی است

شمار رسمی قربانیان ابتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۴ نفر و تعداد مبتلایان جدید بیش از ۱۷ هزار نفر اعلام شد.  کارشناسان نسبت به گسترش کرونا در تجمع‌های اربعین هشدار داده و وزیر بهداشت از “سیل واکسن” سخن گفته اند…..


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت منتهی به جمعه، ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر)، “بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی” ۱۷ هزار و ۶۰۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در این کشور شناسایی شده که دو هزار و ۵۳۷ نفر از آنها در بیمارستان بستری شده‌اند.

به این ترتیب آمار رسمی بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران به پنج میلیون و ۳۹۶ هزار و ۱۳ نفر رسیده است.

ناظران مستقل و برخی از مقامات مسئول معتقدند که آمار واقعی به مراتب بیشتر است. چند روز پیش مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت، آمار واقعی مرگ و میر روزانه در ایران “بالاتر از ۱۵۰۰ نفر” است.

شمار افرادی که از ۲۵ تا ۲۶ شهریور در رابطه با کرونا جان باخته‌اند ۳۶۴ نفر اعلام شد که آمار کل درگذشتگان بر اثر این بیماری را به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رساند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، در روز جمعه ۱۶۸ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

آمار واکسن و واکسیناسیون

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران روز جمعه اعلام کرد که برای برنامه ۱۰ روزه واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال این استان به هفت میلیون دز واکسن نیاز است.

او در نشست فوق‌العاده ستاد مدیریت و مقابله با کرونا در تهران تاکید کرد، برای واکسیناسیون تمام افراد بالای ۱۸ سال در این استان، «امکانات لازم فراهم نیست».

او در این راستا از جمله به ضرورت افزایش مراکز تجمیعی، افزایش شیفت‌های مراکز به دو و سه شیفت، استفاده از ظرفیت بیمارستان‌هایی که امکانات لازم و فضای جداگانه دارند و همچنین فعال‌کردن مراکز بهداشتی که فعال نیستند اشاره کرد.

زالی افزود: «اگر بخواهیم کل واکسیناسیون تهران را انجام دهیم به ۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم و تا روز گذشته هفت میلیون و ۱۲۵ هزار واکسن در تهران تزریق شده، یعنی ما به ۱۳ میلیون واکسن دیگر برای پوشش کامل دو دوز تهران نیازمندیم».

بر اساس بررسی خبرگزاری ایرنا از جداول گمرک جمهوری اسلامی، از ۱۵ بهمن‌ماه ۹۹ تا روز جمعه ۵۸ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۶۰۶ دوز انواع واکسن‌های خارجی وارد ایران شده است.

۲۰ شهریور ایسنا به نقل از حسن جلیلی، مدیرعامل “شرکت گروه صنایع شفا فارمد” گزارش داده بود که در فاز یک این کارخانه نزدیک به ۱۰ میلیون دوز واکسن “کوو ایران برکت” تولید شده که از این تعداد پنج میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت شده و مابقی نیز به تدریج تحویل داده می‌شود.

به این ترتیب دست‌کم ۶۳ میلیون دوز واکسن در ایران موجود است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تا کنون بیش از ۴۱ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. حدود ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دوز نخست و ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

به گفته وزیر بهداشت، تولید داخلی واکسن به قدری بالا رفته است که «در آینده نزدیک نیازی به واردات واکسن نخواهیم داشت.»

بهرام عین‌اللهی می‌گوید: «فکر می‌کردیم باران واکسن در کشور داشته باشیم اما هم‌اینک سیل واکسن در کشور راه افتاده است».

هشدار نسبت به تجمع‌های اربعین

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی “شهید بهشتی” در گفت‌وگو با ایلنا هشدار داد که برای جلوگیری از گسترش بیشتر کووید۱۹ «باید از هرگونه ایجاد تجمع و ازدحام جلوگیری کنیم.»

او در این راستا به حضور در رستوران‌ها، مسافرت‌های داخلی و خارجی، شرکت در کنسرت‌های خارج از کشور و مراسم مذهبی اشاره کرد.

مراسم اربعین روز پنجم مهر برگزار می‌شود. وزارت بهداشت اعلام کرده است که در این روز راهپیمایی باید در حجم محدودتر و با شرایط خاصی نظیر تزریق دو دوز واکسن و داشتن تست PCR منفی برگزار شود.

خبرگزاری فارس روز جمعه با پخش ویدیویی از “بزرگ‌ترین کاروان پیاده‌روی اربعین در عراق” نشان داد که شرکت‌کنندگان در این مراسم به نکات بهداشتی توجه نمی‌کنند و به‌ظاهر از کووید۱۹ نمی‌ترسند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا