اخبار

آزادی رسانه در خطر نابودی است

بیش از ۱۰۰ خبرنگار افغانستان به جامعه بین‌المللی متوسل شده‌اند تا آزادی رسانه‌ها در این کشور را نجات دهد. ‌آنان گفته‌اند، کارکنان رسانه‌ها‌ نیازی فوری به ضمانت‌های حفاظتی دارند…..
به گزارش دویچه وله، بیش از ۱۰۰ خبرنگار افغانستان بی‌‌آن‌که نامشان را افشا کنند در فراخوانی از جامعه بین‌المللی درخواست کمکی فوری کرده‌اند.

در این فراخوان که با عنوان “خبرنگاری در افغانستان در خطر نابودی است” به سازمان گزارشگران بدون مرز ارسال شده، خبرنگاران افغانستان نگرانی خود از نابودی کامل خبرنگاری و کثرت‌گرایی رسانه‌ها در این کشور را ابراز کرده‌اند.

۱۰۳ نفر از همکاران رسانه‌های افغانستان، از جمله ۲۰ زن با گرایش‌های سیاسی و قومی متفاوت این فراخوان را امضا کرده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید، اکثر این افراد در حال حاضر در کابل، پایتخت افغانستان یا در سایر مناطق این کشور زندگی می‌کنند.

برخی از آن‌ها، به دلیل ترس از گروه حاکم طالبان در افغانستان به زندگی زیرزمینی رو آورده‌اند. ۱۰ نفر از این ۱۰۳ نفر موفق شده‌اند از افغانستان فرار کنند.

نیاز فوری به ضمانت‌های حفاظتی

خبرنگاران افغانستان می‌گویند، نیازی فوری به ضمانت‌های حفاظتی دارند تا بتوانند به کار خود ادامه بدهند یا به سر کارشان بازگردند.

آن‌ها همچنین خواستار کمک به خبرنگارانی شده‌اند که تصمیم به گریز گرفته‌اند تا بتوانند در خارج از کشور کار خود را ادامه دهند.

امضاکنندگان این فراخوان می‌گویند، کسانی که نیازی مبرم به پناهندگی دارند باید بتواند روی حمایت کامل کشورهای غربی حساب کنند.

این خبرنگاران نامشان را فاش نکرده‌اند تا جان خود و خانواده‌هایشان را از انتقام طالبان محفوظ نگه دارند.

کریستیان میهر، مدیرعامل سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است: «طالبان نشان داده‌اند که آزادی رسانه‌ها را نه در کابل و نه در سایر مناطق افغانستان نمی‌توانند تحمل کنند.»

او هشدار داده که جان خبرنگاران و روزنامه‌نگاران افغان در خطر است و این امکان وجود دارد که افغانستان به “دوران تاریک پنج سال حکومت طالبان” در گذشته بازگردد.

تسلط طالبان بر افغانستان؛ ۱۵۳ رسانه تعطیل و زنان خبرنگار بیکار شده‌اند

به گزارش یورو نیوز، فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران، آی‌اف‌جی با انتشار گزارشی در روز جمعه ۲۶ شهریور (سنبله) اعلام کرد از زمان روی کار آمدن طالبان در کابل و ولایات افغانستان تا کنون، فعالیت حدود ۱۵۳ رسانه در این کشور متوقف شده و زنان روزنامه‌نگار از کار محروم شده‌اند.

به گزارش این نهاد بین‌المللی تعطیلی سامانه‌های اطلاع‌رسانی و تهدیدها و خشونت‌های روزافزون علیه کارکنان رسانه‌ها نیز از جمله پیامدهای رسیدن طالبان به قدرت در این کشور بوده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی افغانستان‌تایمز پیش از این فاش کرده بود که در فاصله یک ماه پس از روی کار آمدن اسلام‌گرایان طالبان در افغانستان، «بیش از ۱۵۳ رسانه در ۲۰ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.»

این اطلاعات را انجمن «نی» افغانستان که در زمینه استقلال مطبوعات فعالیت دارد، به دست آورده و گفته است که این آمار مربوط به شبکه‌های رادیویی، رسانه‌های مکتوب و کانال‌های تلویزیونی است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در وبسایت خود «حملات فزاینده طالبان به آزادی مطبوعات» را محکوم و نگرانی شدید خود از امنیت روزنامه‌نگاران در سراسر افغانستان را نیز اعلام کرده است.

گزارش‌ها در مورد بازداشت روزنامه نگاران، دستگیری تجهیزات آنها و حتی شکنجه یا ضرب و شتم افراد در حال افزایش است. فدراسیون روزنامه‌نگاران با اعلام این موضوع می‌گوید: «قدرت‌گیری طالبان در افغانستان بر فعالیت بیش از ۷ هزار کارمند رسانه تأثیر نهاده است. بسیاری از این افراد از ادامه کار خودداری کرده، مخفی شده‌اند و بر جان خود و خانواده‌هاشان بیم دارند.»

خبرنگاران افغان همچنین به طور جدی در معرض خطر حمله و انتقام‌گیری بیش از هزار جنایتکاری هستند که تحت حکومت طالبان از زندان آزاد شده‌اند، زندانیانی که اخبار مربوط به آنان عموما به دست روزنامه‌نگاران پوشش داده شده است.

بسیاری از رسانه‌ها نیز به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود قدرت تأمین مالی مجبور به تعطیلی شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌‌نگاران از قول آنتونی بلانگر، دبیر کل این نهاد نوشته است: «معتقدم چیزی که ما شاهد ظهورش خواهیم بود تنها یک رسانه رسمی، یا همان رسانه طالبان است که هیچ زنی هم در آن نخواهد بود. تمام روزنامه‌نگاران خارج از آن رسانه حذف می‌شوند. گر چه پیش از به قدرت رسیدن طالبان هم کار روزنامه‌نگاری در افغانستان ساده نبود و روزنامه‌نگاران جان خود را هم از دست می‌دادند، اما اکنون وضعیت تیره‌تر است.»

روزنامه‌نگاران افغان به رغم هراس و تهدیدهای خشونت‌آمیز طالبان ساکت نمانده‌اند. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران می‌گوید بیش از ۱۵۰ تن از کارکنان رسانه‌ها با امضای نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل متحد خواستار اقدامات مشخص برای نجات روزنامه‌نگاران افغانستان شده‌اند.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در تاریخ ۱۰ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای از طالبان خواسته است که «کاربرد زور و بازداشت خودسرانه علیه کسانی که از حق تجمع مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند و نیز علیه روزنامه‌نگاران در جریان اعتراضات را فورا متوقف کنند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا