بین‌المللی

مقام فرانسه: لغو معامله زیردریایی‌ها اعتماد در کل اروپا را از بین می‌برد

مقامات فرانسه به تصمیم استرالیا درباره لغو معامله زیردریایی‌ها با پاریس اعتراض کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه روسیا الیوم، کلیمنت بون، وزیر مشاور در امور اروپا از تصمیم استرالیا برای صرف نظر کردن از قراردادهای زیردریایی‌ها با پاریس انتقاد کرد.

این وزیر عنوان کرد: این مساله تنها اعتماد در فرانسه را از بین نمی‌برد بلکه اعتماد در کل اروپا را از بین می‌برد.

او خاطرنشان کرد: نمی‌دانم چطور می‌توانیم در حال حاضر به شرکای استرالیایی دست یابیم این تنها، گامی علیه فرانسه نیست بلکه اعتماد در کل اروپا را از بین می‌برد زیرا اکنون نمی‌تواند به شرکایش اعتماد کند.

بون بر لزوم اقدام فوری در این باره تاکید کرد و افزود: مساله مربوط به اروپاست و باید برای تقویت قدرت خود و استقلال استراتژی و مساله دفاعی خود تلاش کنیم.

ژان پیر تیبو، سفیر فرانسه در استرالیا نیز چند ساعت قبل از اینکه به پاریس فراخوانده شود، گفت: گزارش‌های مطبوعاتی مستقل و مورد اعتماد نشان می‌دهند که استرالیا مقدمات را برای لغو معامله زیردریایی‌ها با فرانسه که ارزش آن به ۹۰ میلیارد دلار می‌رسد ۱۸ ماه قبل از اعلام رسمی لغو آغاز کرده بود.

وی گفت: ما در طول این ۱۸ ماه در معرض فریب عمدی قرار گرفتیم. آمادگی‌ها برای این جنایت ۱۸ ماه ادامه داشت و اگر گزارش‌ها درباره این خیانت عمدی که هنوز هیچ کسی دست به چنین کاری نزده است، درست باشد این یک نقض آشکار اعتماد و نشانه بسیار بدی است.

این سفیر گفت: وزرای خارجه و دفاع فرانسه و استرالیا اواخر ماه میلادی گذشته نشستی را برای بررسی روابط دفاعی بین خود برگزار کردند. ما معتقد بودیم که راه‌های جدیدی برای تقویت همکاری دوجانبه باز می‌کنیم اما بعد از تنها ۱۵ روز زمانی که طرح اصلی لغو شد از پشت به ما خنجر زدند و این مساله بسیار تأسف باری است.

استرالیا اخیرا از لغو معامله زیردریایی‌ها با فرانسه خبر داد. فرانسه در واکنش به این اقدام سفرایش را از کانبرا و واشنگتن فراخواند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا