جوانان

هشدار یونسکو به طالبان در مورد منع تحصیل دختران

یونسکو خواستار بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان شد و خطاب به طالبان اعلام کرد، در صورت منع تحصیل دختران پیامدهایی جبران‌ناپذیر دامن‌گیر نیمی از جمعیت این کشور خواهد شد……

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) خواستار بازگشایی تمامی مدارس افغانستان، هم پسرانه و هم دخترانه شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، یونسکو روز شنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) هشدار داد، در صورت منع دختران از رفتن به مدرسه عواقب جبران‌ناپذیری برای نیمی از جمعیت افغانستان پدید خواهد آمد.

در همین روز طبق اعلام قبلی طالبان، تنها مدارس ششم راهنمایی به بالای پسرانه بازگشایی شد.

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان جمعه ۲۶ شهریور بدون این که از مدارس دخترانه نامی ببرد: خبر از بازگشایی مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های پسرانه از روز شنبه داده بود.

یونسکو تأکید کرد، در صورتی که دختران افغانستان از تحصیل منع شوند یکی از حقوق بنیادین آنها که حق تحصیل است، نقض شده است.

ادره آزوله، مدیرکل یونسکو گفت: «آینده افغانستان به آموزش دختران و همچنین پسران این کشور بستگی دارد.»

روز گذشته (جمعه ۱۷ سپتامبر) در اطلاعیه وزارت معارف افغانستان تنها از معلمان مرد خواسته شد در مدارس حضور یافته و به کار خود بازگردند.

یونسیف اعلام کرد، باید از همه معلم‌های زن نیز همچون مردان خواسته شود تدریس را از سرگیرند.

در دوران سیادت طالبان بر افغانستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زنان این کشور به صورت گسترده از حضور در انظار عمومی منع شده بودند.

آن‌ها بنا بر قوانین طالبان، تنها می‌توانستند با همراهی اقوام مرد از خانه بیرون بروند. اگر زنی تنها در خیابان دیده می‌شد ممکن بود با مجازات شلاق مواجه شود.

رهبری جدید طالبان وعده سخت‌گیری‌های کم‌تر را بر اساس قوانین اسلامی داده و اعلام کرده که به حقوق زنان احترام خواهد گذاشت.

با این همه از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت سال جاری (۲۰۲۱) از زنان خواسته شده، برای امنیت خودشان در خانه‌ها بمانند و تا زمانی که تفکیک جنسیتی اعمال نشود سر کارهایشان حاضر نشوند.

طالبان وزارت امر به معروف و نهی از منکر را جایگزین وزارت امور زنان کرده است. چنین نهادی سابق بر این در حکومت پیشین طالبان در اواخر دهه ۹۰ نیز دائر بود و از جمله، مسئولیت شلاق زدن به زنان را بر عهده داشت.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا