جوانان

سطح معیشت عامه مردم و افزایش فقر و نابرابری‌­های اقتصادی و اجتماعی

زندگی مردم فاجعه بار تر از آن است که نقل شود.کارگران و دیگر زحمت کشان به‌معنای واقعی کلمه همچنان روزگاری پر از رنج و محرومیت را در رژیم ولایی سپری می‌کنند. زندگی سخت آنان به‌راستی هرچه سخت‌تر و دشوارتر از پیش می‌گذرد. این در حالی است، دانش آموزان هزینه پرداخت کارنامه را هم ندارند….

مشکلات جنوب غرب استان خوزستان یکی دوتا نیست ؛ همین چندی پیش بسیاری از اهالی منطقه دام‌ها و زمین های کشاورزیشان را به دلیل بی آب از دست دادند؛ حالا نیز با شروع سال تحصیلی جدید خانواده‌های فقیر برای هزینه های مدرسه فرزندانشان کاسه چه کنم چه کنم دست گرفته‌اند.

به گزارش ایلنا، با آغاز سال تحصیلی جدید مشکلات تهیه لوازم التحریر و ثبت نام دانش آموزان فقیر برای بسیاری از خانواده های ایرانی در شرایط بد اقتصادی امروز به مشکل تبدیل شده است. خانواده‌هایی که به نان شب محتاج بوده و از تهیه لوازم مورد نیاز تحصیل فرزندانشان عاجزند. در این میان والدین دانش آموزان خوزستانی نیز با مشکلات بیشتری روبرویند. براساس خبری که چندی پیش در برخی سایت‌های خبری منتشر شد قریب به ۳ هزار دانش‌آموز در شهرهای آبادان و خرمشهر به دلیل فقر مالی برای خرید لوازم مدرسه دچار مشکل شده‌اند، البته بر اساس برخی منابع خبری آگاه آمار واقعی در این شهرستان ها فراتر از آن چیزی است که گفته می شود.

دانش آموزان هزینه پرداخت کارنامه را هم ندارند
شهناز علیپور مدیر مدرسه شهید خزاعل روستای تنگه ۳ آبادان درباره وضعیت بد اقتصادی بسیاری از دانش‌آموزان آبادانی گفت: امسال دانش آموزانم حتی توان مالی پرداخت ۵ هزار تومان هزینه چاپ کارنامه‌شان را هم نداشتند. این دانش آموزان تنها تماس می‌گرفتند که قبول شده اند یا خیر و وقتی از آنها می خواستم که به مدرسه مراجعه کنند و کارنامه‌شان را بگیرند در جواب می گفتند خانم پول گرفتن کارنامه نداریم.

وی ادامه داد: ۵۸۰ هزارتومان هزینه چاپ کارنامه های دانش آموزانم شد چرا که به دلیل عدم دسترسی به دکل اینترنت مجبور شدم کارنامه های شان را چاپ کنم. امسال تنها به ۲۷ دانش آموزم توانستم لوازم التحریر بدهم چرا که توان مالی ام بیشتر از این نبود.علیپور افزود: بسیاری از دانش آموز ما کفش ندارد و در باران و سرما با دمپایی به مدرسه می آیند. اکثر اهالی این روستا فقیرند و از ۱۵۳ دانش آموزش ۸۰ نفرشان نیازمندند.

بیشتر اهالی این روستا کارگر فصلی اند
وی عنوان کرد: بیشتر اهالی روستا کارگر فصلی‌اند و هنگام برداشت خرما کار می‌کنند و مابقی سال بیکارند و وقتی برای کمک به خانه‌های شان می روم از وضع زندگی شان معلوم است در تنگنای مالی قرار دارند. گاهی مادران این دانش آموزان به مدرسه برای گرفتن مقداری چای و قند به من مراجعه می کنند. پارسال هزینه کتاب ۶۵ دانش آموزان را خودم پرداختم که ۱۰ نفر آنها یتیم و خانواده بقیه هم به لحاظ مالی فقیر بودند.

مردم اینجا صورت شان را با سیلی سرخ نگه داشته‌اند
علیپور گفت: این مشکلات نه تنها در این روستا بلکه در سطح مدارس شهرستان آبادان هم وجود دارد. چند سال پیش در شهر آبادان دانش آموزی داشتم که مادرش برای مخارج زندگی شان در خانه های مردم کارگری می‌کرد .اما باز هم نمی توانست شکم بچه‌هایش را سیر کند. مردم اینجا صورت شان را با سیلی سرخ نگه می دارند.

زندگی مردم فاجعه بار تر از آن است که نقل شود
رئیس شورای شهر خرمشهر در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: اگر چه تعداد دانش آموزان بی بضاعت در این شهرستان بیشتر از ارقامی است که اعلام می شود اما افراد فقیر خرمشهر کم نیستند که برای کمک هزینه‌های تحصیل آنان با تعدادی موسسه خیریه در ارتباط هستیم.عبدالنبی پورخلف ادامه داد: در جای جای این شهرستان اگر بازدید میدانی صورت بگیرد زندگی فلاکت بار مردم فاجعه بار تر از آن است که نقل شود. از جمله این مناطق محروم می توان به کوی آریا، زهیریه، عباره، طویجات، محرزی، سرحانیه، صد دستگاه، کوت شیخ و… اشاره کرد که بیشتر مردم این مناطق در فقر و فلاکت زندگی می کنند.

وی افزود: این مناطق جزو حاشیه شهر خرمشهرند که اغلب سرپرست خانوارهای آن بیکارند که برای کمک هزینه تحصیلی فرزندان شان از نهاد‌های مختلف‌ کمک می گیریم. اما به دلیل حجم نیازمندی ها این کمک ها جوابگوی نیاز مردم نیست.

یک فعال مدنی نیز در این باره گفت: در شهرستان های آبادان و خرمشهر کلی خانواده وجود دارد که زیر خط فقر زندگی می کنند که از تهیه کم ترین مایحتاج اولیه زندگی شان درمانده اند چه برسد به تهیه هزینه تحصیل فرزندانشان؛ در استان خوزستان خانواده های تحت حمایت نهادهای بهزیستی و کمیته امداد کم نیستند.آرش اشتهاردیان ادامه داد: آبان شهری است که تنها ۲ منطقه مرفه نشین به نام های “بریم” و “بوارده” دارد که محل زندگی کارکنان شرکت نفت است و ساختارشان برای قبل از انقلاب و توسط انگلیسی ها ساخته شده است .تأسیسات فاضلاب، برق، آب و حتی فضای سبزشان با مابقی شهر فرق دارد.

اشتهاردیان ادامه داد: بعد از جنگ تحمیلی ایران و عراق بارها مسئولان در مورد مشکلات زیر ساختی شهرستان آبادان صحبت کرده‌اند ولی تاکنون عملا اقدامی برای رفع این مشکلات در منطقه شکل نگرفته و به نوعی می‌توان گفت مردم این شهرستان به دست فراموشی سپرده شده‌اند. مدام طغیان فاضلاب در همه جای شهر رخ می دهد و آسفات خیابان های شهر به بیش از ۳۰ سال قبل بازمی گردد که تاکنون مورد بازسازی چندانی قرار نگرفته اند.

انگار خوزستان جزئی از جغرافیای ایران نیست
این فعال مدنی عنوان کرد: جنوب غرب استان خوزستان در بحث عقب افتادگی به نوعی با استان سیستان و بلوچستان رقابت می کند و این مناطق انگار جزئی از جغرافیای ایران حساب نمی شوند. اگر بخواهم مشکلات شهرستان آبادان را بنویسم خودش دایره المعارفی می شود.وی عنوان کرد: برای مشکلات با هر مسئولی از شهر که تماس بگیری پاسخگو نیست اینجا مردم از صبح تا شب مجبورند برای هر چیزی دردسر بکشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا