گوناگون

کشته شدن چهار کولبر کرد در هفته گذشته در مرزهای ایران

در هفته گذشته حداقل چهار کولبر در نواحی مرزی کردستان ایران کشته شدند. سه تن از آنان با شلیک مستقیم نیروهای مرزی جانشان را از دست دادند. دو نفر از این کولبران توسط نیروهای مرزبانی ترکیه کشته شدند…..

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که دوشنبه شب ۲۹ شهریور (۲۰ سپامبر) نیروهای مرزی در استان وان ترکیه کولبران را هدف تیراندازی قرار دادند. در جریان این تیراندازی دست کم دو کولبر کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

بنا بر این گزارش هویت کولبران کشته شده آلیشان حیدری ۱۸ ساله و سوزدار احمدی ۲۱ ساله اعلام شده است. سوزدار احمدی ماه گذشته زندگی مشترک خود را آغاز کرده بود.

کولبرانی که هدف تیراندازی نیروهای مرزی ترکیه قرار گرفته‌اند همگی از ساکنان روستای “کوران” از توابع ارومیه بوده‌اند. بر اساس این گزارش دست‌کم پنج کولبر دیگر نیز توسط نیروهای مرزی ترکیه بازداشت شده‌اند.

مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، با استناد به آمار این مرکز نوشته از ابتدای سال ۲۰۲۱ (۹ ماه)، دست‌کم ۵ کولبر کُرد اهل ارومیه، ماکو، چالدران و قطور توسط مرزبانان ترکیه کشته شده و ۶ کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

تیراندازی نیروهای مرزی ایران

هه‌نگاو همچنین خبر داده که روز شنبه ۲۷ شهریور نیروهای مرزی ایران در سردشت به سوی کولبران تیراندازی کرده و یک کولبر را به قتل رساندند. هویت مقتول “امید محمدزاده” ساکن شهر ربط اعلام شده است. او متاهل و پدر سه فرزند ۱۲، ۷ و ۵ ساله است.

بنا بر این گزارش جسد این کولبر همچنان در بیمارستان سردشت است و به خانواده او تحویل داده نشده است.

خبرگزاری هرانا نیز گزارش داده که روز دوشنبه نیروهای مرزی نوسود از توابع شهرستان پاوه به سوی کولبران تیراندازی کردند و در جریان این تیراندازی یک کولبر زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

هویت این کولبر برهان یوسفی و اهل شهرستان ثلاث باباجانی عنوان شده است.

بر اساس آمار گردآوری شده از سوی شبکه حقوق بشر کردستان، طی سال ۱۳۹۸ دست‌کم ۷۰ کولبر کُرد توسط ماموران مرزی جمهوری اسلامی ایران یا بر اثر سوانح طبیعی و عدم امنیت در مسیرهای کولبری جان خود را از دست داده‌اند. همچنین طی این سال ۱۵۴ کولبر دیگر مجروح و مصدوم شده‌اند.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا