دیدگاه‌ها

رئیس دانشگاه تهران بعد از درخواست آزادی کسری نوری برکنار شد

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس برکنار‌شده دانشگاه تهران از ۱۹ خرداد سال ۹۳ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشت. این اولین تغییر رئیس دانشگاه تهران از سوی وزیر علوم است.

دویچه وله، محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران یک روز بعد از این که خواستار آزادی کسری نوری، دانشجوی زندانی این دانشگاه شده بود از کار برکنار شد.

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران طی حکمی در روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) محمود نیلی احمدآبادی را از ریاست دانشگاه تهران برکنار و محمد مقیمی را جانشین او کرد.

نیلی احمدآبادی یک روز پیش از صدور این حکم از محسنی اژه‌ای خواسته بود کسری نوری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران و از مدیران وب‌سایت “مجذوبان نور” را آزاد کند.

ایسنا گزارش داده بود، نیلی احمدآبادی به این خبرگزاری گفته است، با توجه به این که کسری نوری حدود نیمی از دوره حبس خود را گذرانده قاعدتا باید از آزادی مشروط برخوردار شود.

احمدآبادی گفته بود، این نامه پس از درخواست خانواده دانشجوی دربند برای آزادی او نوشته شده است.

در تیرماه سال جاری اعلام شد، کسری نوری که از اسفند ۹۶ تا کنون زندانی است، به دلیل “غیبت غیرموجه” از سوی دانشگاه تهران از تحصیل محروم شده است.

با انتشار این خبر ۳۴۵ تن از دانشجویان دانشگاه تهران در نامه‌ای به رئیس این دانشگاه، از او خواستند، حکم اخراج کسری نوری را فورا لغو کند.

مادر نوری نیز از دانشگاه خواست با توجه به زندانی بودن پسرش، حکم ممنوعیت از تحصیل او را لغو کند.

در پی این درخواست، کمیسیون موارد خاص دانشگاه تهران جلسه‌ای تشکیل داد و این حکم را که در آذرماه سال ۹۹ صادر شده بود، لغو کرد. بدین ترتیب تصمیم بر این شد که هر زمان محکومیت کسری نوری تمام شود، بتواند به تحصیلش ادامه دهد.

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس برکنار‌شده دانشگاه تهران از ۱۹ خرداد سال ۹۳ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشت. این اولین تغییر رئیس دانشگاه تهران از سوی وزیر علوم است.

مقیمی متولد ۱۳۵۰ و عضو هیأت علمی و استاد رشته مدیریت دولتی دانشگاه تهران است. او از جمله معاونت آموزش و برنامه‌ریزی دیوان محاسبات کشور، معاونت اداری و مالی تهران و ریاست کمیسیون مشورتی علوم انسانی دانشگاه تهران را در کارنامه خود دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا