فرهنگی

فراخوان تجمع شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان

در ادامه حرکت‌های اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته، امروز سه‌شنبه ، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰، تجمعات اعتراضی در شهرهای تهران، اهواز، خرم‌آباد، مشهد، الیگودرز، ایذه، آبادان، کرمانشاه ، و … برگزار گردید. تجمعات امروز و روزهای گذشته توسط جمعی از معلمان سازماندهی شده بود. ……

تجمعات جاری فرهنگیان به خاطر عدم توجه دولت و مجلس به رتبه‌بندی‌ شاغلان هشتاد درصد حقوق‌ هیات‌ علمی و همسان‌ سازی‌ بازنشستگان به صورت هفتگی در نقاط مختلف کشور برگزار شد تا فرهنگیان صدای خود را به گوش فرادستان برسانند و جامعه را از وضعیت اسفناک معیشت معلمان و کیفیت پایین آموزش مطلع نمایند. به جز مساله معیشت، بخشی از اعتراضات به فقدان امکانات برای معلمان و دانش‌آموزان برای آموزش مجازی و اعتراض به اپلیکیشن شاد است. در همین راستا جمعی از معلمان برای روز پنجشنبه، اول مهر در برخی شهرها اعلام تجمع صنفی کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در فراخوان تجمع خود به تاریخ ۲۹ شهریور ضمن حمایت از تجمعات معلمان، از تمام فرهنگیان بازنشسته و شاغل دعوت کرده‌است در تجمع سراسری در تاریخ سوم مهر ساعت ۱۰ صبح شرکت نمایند. شورای هماهنگی از فرهنگیان خواسته است که این تجمعات را در مراکزاستان‌ها در مقابل اداره کل آموزش‌ و پرورش استان و در شهرستان‌ها در مقابل ادارات آموزش‌ و پرورش شهرستان برگزار نمایند. شورا از فرهنگیان استان تهران‌ و‌ البرز درخواست کرده‌ است تا تجمع خود را مقابل سازمان برنامه‌ و‌ بودجه برگزار نمایند.

شورای هماهنگی برای برگزاری باشکوه تجمع از تمام فرهنگیان درخواست کرده است که با کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی استان و شهرستان خود همکاری نمایند و در مناطقی که تشکل صنفی وجود ندارد برای هماهنگی در فضای مجازی گروه‌های هماهنگی ایجاد نمایند و فراخوان تجمع شورای هماهنگی را در گروه‌های مدارس منتشر نمایند.

شورای هماهنگی اعلام کرده‌است که قطعنامه پایانی برای تجمع سوم مهر را متعاقبا منتشر خواهد نمود.

مکان های تجمع :
مراکز استان‌ها: مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان

شهرستان‌ها: مقابل اداره آموزش و پرورش

استان تهران و البرز: مقابل سازمان برنامه و بودجه

***

فرهنگیان عزیز!

🔹 پیرو بیانیه ۲۱ شهریور شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران و با توجه به اینکه مطالبات اصلی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور همچنین مشکلات دانش آموزان، با وجود نامه نگاری‌ها ، مذاکرات و تجمعات فراوان ، از سوی دولت و مجلس بدون پاسخ مانده‌است، و حقوق  و دستمزد فرهنگیان تامین کننده هزینه یک زندگی شرافتمندانه نیست. همچنین خانواده ها توانایی پرداخت شهریه ی مدارس، فراهم کردن وسایل و ابزار آموزش مجازی را ندارند، و تدریس مجازی بسیار ناکارآمد بوده و تامین کننده اهداف آموزشی و پرورشی نیست.

✳️ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به همراه  انجمن‌ها و کانون‌های_صنفی عضو خود در راستای تحقق مطالبات برحق فرهنگیان اعلام تجمع سراسری می‌کند.

در همین راستا  شورای_هماهنگی ، از تمام فرهنگیان شاغل وبازنشسته دعوت می‌کند ساعت ۱۰ صبح روز  شنبه سوم مهر در سراسر کشور تجمع نمایند.

مکان تجمع :

مراکز استان‌ها : مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

استان تهران و البرز : مقابل سازمان برنامه و بودجه

شورای هماهنگی برای برگزاری باشکوه تجمع از تمام فرهنگیان درخواست می‌کند که با کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی استان و شهرستان خود همکاری نمایند و در مناطقی که تشکل صنفی وجود ندارد برای هماهنگی در فضای مجازی گروه‌های هماهنگی ایجاد نمایند و  فراخوان تجمع شورای هماهنگی را در #گروه‌های_مدارس منتشر نمایند.

قطعنامه پایانی متعاقباً منتشر خواهد شد.

***

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

 در آستانه بازگشایی مدارس، شهریور ۱۴۰۰

ملت بزرگ ایران ، همکاران عزیز

🛑 همان‌طور که روشن است جهان بعد ازکرونابحرانهای گوناگونی راپشت سرنهاده ویاسپری می کند.

⭕️ امامردم ایران بحران‌های بزرگتر و فاجعە‌بارتری را به خاطر سیاست‌های غلط حاکمیتی تحمل می‌کند.

با ورود کرونا، آموزش دچار مشکلات عدیده شد. به خاطر نبود امکانات و زیرساخت‌های ضروری برای معلمان و دانشجویان و کیفیت پایین اپلیکیشن شاد،حدود ۳۰ درصد ازدانش‌آموزان ترک تحصیل کردەاند.

حال که وزارت آ.پ و ستادملی‌ مبارزە با کرونا تصمیم گرفته‌اند که آموزش به صورت مجازی باشد، وظیفه حاکمیت این است که زیرساخت‌های ضروری از جمله گوشی هوشمند و اینترنت رایگان را برای دانش‌آموزان و معلمان فراهم کند.

❗️یاد آوری می شود، در هرمقطعی ازسال اگرقراربربازگشایی مدارس باشد،بایدهمه ی معلمان ودانش‌آموزان بالای ۱۲ سال واکسینه شوند. بازگشایی مدارس بدون توجه به تزریق واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی ،  واگذاری هرمیزونیمکت فقط برای یک دانش آموز،تامین وتوزیع روزانه  ماسک وموادضدعفونی کنندە برای دانش آموزان ومعلمان، منتهی به فاجعه خواهد شد.

✅ اما مشکل فرهنگیان صرفا معضلات آموزش مجازی نیست ، بلکه معلمان مانندسایر زحمتکشان با معضلات فراوان معیشتی روبرو هستندحقوق معلمان باتورم و گرانی افسارگسیخته هم خوانی ندارد. خط فقر رسمی دوازدە میلیون تومان است، درحالی که معلمان تازه استخدام سه و نیم میلیون بیشتر حقوق نمی‌گیرند،  معلمان خریدخدمت با استثمار مضاعف روبرو هستند،حتی یک میلیون تومان نیزحقوق دریافت نمی کنند!

✳️ معلمان نهضت سوادآموزی، پیش دبستانی وحق‌التدریس امنیت شغلی ندارند،با اینکه آموزش و پرورش با کمبود نیرو روبروست پذیرفته‌شدگان کارنامه‌سبز، با تجمعات فراوان هنوز نتوانسته‌اند به حق خود برسند.

✅ فرهنگیان  بازنشسته نیزبا حقوق زیرخط فقر قادر به تامین معیشت وسلامت خود نیستند.

این وضعیت ناگوار باعث شده‌ است طی یکسال گذشته معلمان ازبازنشستگان تاشاغلان و کارنامه‌سبزها بارها دست به تجمع بزنند.

‼️شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعلام حمایت ازتمامی خواسته های معلمان، از اعتراضات صنفی و تجمعات پیش‌روی فرهنگیان حمایت می‌کند و اعلام می‌دارد :

۱. دولت ومجلس به جای مشخص کردن منابع پایداربە منظور اجرای نظام رتبه بندی برای شاغلان و همسان‌سازی بازنشستگان در طی سال‌های گذشته دست به وقت‌کشی زدند. به خصوص در یک سال گذشته نوبخت با افزایش ناقص وناعادلانه فوق‌العاده ‌ویژه به کمک تشکل‌های وابسته دولتی به معلمان ظلم آشکاری نمود. به طوری که جمع کثیری ازمعلمان جوان از افزایش حقوق محروم شدند. جلسات بدون حضور نمایندگان شورا وتشکل‌های صنفی برگزارشد چرا که هرگز نمایندگان شورای هماهنگی وکانون‌های‌صنفی پای هیچ مصوبه‌ای علیه معلمان را امضا نکرده و نخواهندکرد.

🛑دولت ومجلس موظفند فوق‌العاده ویژه فرهنگیان رامانند سایرکارمندان ارگان‌های دولتی به صورت کامل وبدون تبعیض اجرانمایند که شامل تمام معلمان گردد.

۲. دولت ومجلس موظفند رتبه‌بندی بر مبنای هشتاد درصدحقوق هیات علمی دانشگاه رامصوب واز اول فروردین ۱۴۰۰ آن را اجرانمایند. مانسبت به تصویب ناقص رتبه‌بندی درجلسه سه‌شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ کمیسیون آموزش مجلس وحذف احتمالی هشتاد درصد هیات علمی هشدارمی‌دهیم و به رتبه‌ بندی ناقص تن نمی‌دهیم وهمراه بابدنه معلم می‌گوییم :

نه تسلیم نه سازش

رتبه بدون خواهش

۳. افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته بایدبرمبنای همسانسازی و مطابق باقانون مدیریت خدمات کشوری باشد،به طوری که حقوق این عزیزان به بالای خط فقر برسد.

‼️مابه دولت ومجلس تاپایان شهریورفرصت می‌دهیم تا خواسته ‌های فوق رامحقق نمایددر غیراین صورت شورای هماهنگی طی فراخوانی برنامه‌های اعتراضی خودرا اعلام خواهدنمود وتاتحقق مطالبات به اعتراضات ادامه خواهد داد.

⭕️ درپایان شورای هماهنگی از فرهنگیان  سراسر کشور درهمه‌ی استان‌ها و شهرستان‌ها انتظار دارد ، برای وادارکردن حاکمیت به اجرای نظام #رتبه‌بندی و #همسان‌سازی حقوق بازنشستگان وسایر خواسته‌های قانونی خود، به طور گروهی به ریاست آموزش پرورش هرناحیه نامه نوشته و با امضای زنده،پیگیرخواسته‌های صنفی وبه حق خودازجملە تامین تجهیزات مناسب برای آموزش مجازی باشند.

دراین راستاشورای هماهنگی از همه‌ی فرهنگیان ستمدیده اعلام پشتیبانی نموده، وازفرهنگیان،با هرنامی درخواست می کند برای همبستگی هرچه بیشتر،به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی شهرستان و استان خودبپیوندند،یابرای تشکیل صنف شهرستان خوداقدام نموده وبادبیرخانه شورای هماهنگی در تماس باشند.

۲۱ شهریور ۱۴۰۰

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا