فرهنگی

فقط آلونک‌ها مشمول اعمال قانون می‌شوند؟

در حالی که باغات ۴۰۰۰ متری در قلب پایتخت، در اختیار نمایندگان چند دوره قبل مجلس قرار می‌گیرد و در زمانه‌ای که زمین‌‌های میلیاردی لواسان به حیاط خلوت برخی از مسئولین و‌‌ فرزندان آنان‌‌ تبدیل شده است تا ویلاهای چند ده میلیاردی خود را در آن منطقه خوش و آب هوا بنا کنند،‌‌ در شهرهای دیگر‌‌ آلونک‌‌های محقر را بر سر زنان‌‌ بی‌پناه و فرزندانشان خراب می‌کنند تا این ذهنیت که می‌گوید ضعیف‌کشان در راس امورند بیشتر قوت بگیرد……

اتفاقی که سال گذشته برای آسیه پناهی در کرمانشاه و زنی دیگر در بندرعباس افتاد، در سال جاری این بار در سیستان و بلوچستان تکرار شد؛ تا همگان باور کنند خانه خراب کردن محرومان رویه ضعیف‎‌کشانی هست که اتفاقا لباس قانون هم به تن دارند و‌‌ با مجوز قانونی خانه را بر سر محرومان آوار می‌کنند. گویا خانه خراب کردن بر سر قشر ضعیف به رویه شهرداری‌‌ها در استان‌های مختلف تبدیل شده است.
در این میان فقط بخت با زن‌‌ بی‌پناه زاهدانی یار بود و مانند زن‌‌ بی‌پناه بندرعباسی کارش به خودسوزی نرسید و‌‌ مانند آسیه پناهی که‌‌ در حین مقاومت برای جلوگیری از تخریب‌‌ شدن سرپناهش جانش را از دست داد، زنده ماند و جانش را از دست نداد، اما با وجود باردار بودن، از ماموران قانون کتک خورد و بیهوش شد.

 ماجرا‌‌ چه بود؟

روز دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۰، ماموران شهرداری با پشتیبانی ماموران نیروی انتظامی خانه مسکونی حقیرانه یک زن باردار بلوچ در خیابان توحید شهر زاهدان را تخریب کردند. این زن بی‌پناه قصد جلوگیری از تخریب خانه مسکونی خود را داشت، اما براساس فیلم‌‌های منتشر شده در فضای مجازی ماموران انتظامی اقدام به کتک زدن او می‌کنند که وی بیهوش بر روی زمین می‌افتد.
در ویدئوی منتشر شده زنی با لباس محلی بلوچی دیده می‌شود که به مأمور شهرداری التماس می‌کند که آلونک‌اش را تخریب نکنند. زن که ‌‌هاجر ریگی نام دارد، می‌گوید:«من این خانه را با گدایی ساختم.» در حالی که بولدوزری در حال خراب کردن خانه این زن است،او تلاش می‌کند جلوی تخریب خانه‌اش را بگیرد، ولی دو زن مامور انتظامی با خشونت او را نگه داشته و مانع از نزدیک شدن وی به خانه‌اش می‌شوند، به نظر می‌رسد زن از حال می‌رود. ماموران شهرداری نیز با حمایت ماموران نیروی انتظامی با لودر اقدام به تخریب خانه‌اش می‌کنند. تمامی زندگی محقر این زن زاهدانی که چند قلم جنس بیشتر نیست، توسط ماموران، وسط محوطه ریخته شده است.
به دنبال این اتفاق شاهدان حاضر در محل به رفتار خشن پلیس با این زن اعتراض می‌کنند، اما یکی از ماموران می‌گوید«اگر بمیرد پول خونش را می‌دهیم.»
هاجر ریگی در گفت‌وگو با ایلنا در این زمینه گفته:«ساعت ۱۱ ونیم صبح دوشنبه ۲۹شهریور در حالی که در خانه مشغول کار‌‌ بودم مأموران شهرداری همراه با چند خانم به‌‌ منزل آمدند و از ما خواستند که خانه را تخلیه کنیم.‌‌»
این زن ۴۵ ساله که ۷ فرزند دارد، در ادامه افزود:«بعد از آنکه از خانه بیرون رفتیم، مأموران شهرداری با لودر خانه‌مان را خراب کردند. البته این بار ششم است که خانه ما و برخی دیگر از‌‌ همسایگان تخریب می‌شود. دیروز نیز ۳ خانوار دیگر خانه‌شان خراب شد. خانوارهایی که پول دارند تا حدودی مشکل‌شان حل می‌شود، اما ما که پول نداریم مجبوریم هر بار شاهد خراب شدن خانه‌مان شویم.» این اولین بار نیست که شهرداری‌‌ها آلونک زن‌های‌‌ بی‌پناه را بر سرشان خراب می‌کنند. خردادماه سال گذشته آسیه پناهی، زنی اهل کرمانشاه نیز اندکی پس از مقاومت در برابر مأموران شهرداری که با بولدوزر قصد تخریب خانه‌اش را داشتند، از شدت استرس و نگرانی از‌‌ بی‌خانمان شدن قلبش ایستاد و جان باخت. بعد از او نیز تخریب آلونک زن بندرعباسی رخ داد که در آن زمان واکنش‌‌های انتقادی زیادی را به دنبال داشت.  گویا شهرداری مراکز استان‌‌ها فصل جدیدی را برای برخورد با زنان سرپرست خانوار و ساخت و سازهای غیرمجاز‌‌ آغاز کرده‌اند، فصلی که به خانه خراب شدن و‌‌ بی‌سرپناهی زنانی ختم می‌شود که آلونک کوچکی برای خود دست و پا کرده تا فرزندانشان از آسیب در امان بمانند و‌‌ بی‌سرپناه نباشند.

 برخوردهای دوگانه

ساعاتی پس از اشتراک گسترده ویدئوی تخریب خانه این زن در بندرعباس در شبکه‌های اجتماعی و واکنش‌‌ها به آن، زهرا ابراهیمی مدیرکل امور بانوان استانداری سیستان و بلوچستان نیز‌‌ به آن واکنش نشان داد و در این باره به ایلنا گفت:«منزل این زن در پهنای شمالی زاهدان «منطقه قاسم‌آباد» قرار داشت که از سوی نهادهای مربوطه تخریب شد.»
این مسئول افزود:«به محض باخبر شدن از موضوع به منطقه رفته و از‌‌ بانویی که منزلش تخریب شده دلجویی کردیم.»
او ضمن ابراز تأسف بابت رفتار دور از شأن برخی افراد حاضر در صحنه نسبت به این زن سرپرست خانوار، تأکید کرد:«اهمیت صیانت از حقوق شهروندان‌‌ وظیفه ماست.»
این مقام مسئول در استانداری اضافه کرد:«مطمئنا استانداری‌‌ وضعیت معیشتی و مسکن ایشان‌‌ را‌‌ تا حصول نتیجه و در‌‌ تعامل با دستگاه‌‌های مربوطه ادامه خواهد داد.»
در حالی مسئولان شهری زاهدان تخریب سرپناه زن سرپرست خانوار در آن شهر را به غیرقانونی بودن آن آلونک چند متری گره می‌زند که کم نیستند افراد بانفوذی که با استفاده از پول و قدرت به راحتی قانون را دور می‌زنند و نه تنها هیچ سازمان و نهادی در مقابلشان ایستادگی نمی‌کند بلکه در مواردی حتی بازوی یاری‌دهنده آنان نیز‌‌ می‌شوند.»
فارغ از ماجرای زمین‌خواری در لواسان و ساخت غیرقانونی ویلاها و شهرک‌‌ها که چندی پیش در پرونده اکبر طبری، معاون پیشین قوه قضائیه مطرح شد و پای برخی از مسئولین را نیز به پرونده زمین‌خواری و زد و بندهای‌‌ طبری باز کرد، همین دیروز نیز یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از واگذاری باغی ۴۰۰۰ متری به یکی از نمایندگان ادوار مجلس ششم در مدیریت شهری گذشته خبر داد. ناصر امانی‌‌ در سیزدهمین جلسه صحن علنی شورای شهر تهران به واگذاری باغی به نماینده ادوار مجلس طی دوره پنجم مدیریت شهری اشاره کرده و گفت:«سازمان فرهنگی و هنری باغی ۴۰۰۰ متری را به شهرداری منطقه ۳ تحویل داده است؛ فارغ از لابی‌های پشت پرده برای تحویل آن، ۲۰ میلیارد تومان تاکنون برای تجهیز باغ هزینه شده است تا به مدت ۱۰ سال به نماینده ادوار مجلس دوره ششم تحویل داده شود.»
فیلم خراب کردن خانه زن سرپرست خانوار در شهرهای مختلف ایران که یکی پس از دیگری منتشر می‌شود، این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا‌‌ املاک چندهزار متری نجومی‌بگیران و آقازاده‌‌ها هم این چنین بر روی سرشان آوار می‌شود؟ آیا با‌‌ زمین‌خواران کلان هم این نوع برخوردها می‌شود یا قانون فقط برای اقشار ضعیف جامعه نوشته شده است؟  نهادهای حمایتی با بودجه‌‌های کلان که فلسفه وجودی‌شان هم حمایت از قشر محروم است،‌‌ چه اقدامی برای این اقشار آسیب‌پذیر انجام داده‌اند؟ چرا روزبه‌روز به جمعیت این قشر افزوده می‌شود؟

همدلی – ستاره لطفی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا