فرهنگی

جهان درحال نزدیک شدن به یک “نقطه عطف حیاتی” است

نخست وزیر انگلیس در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که وقت آن است بشریت پختگی لازم را در مورد تغییر اقلیم نشان دهد…..

به گزارش ایسنا،  بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفت: جهان درحال نزدیک شدن به یک “نقطه عطف حیاتی” است و کشورها باید مسئولیت خرابی به بار آمده در سیاره را به عهده گیرند.

این سخنرانی درحالی انجام شد که کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل موسوم به “COP26” قرار است در ماه نوامبر در شهر گلاسگو اسکاتلند برگزار شود.

نخست وزیر انگلیس در جریان سفر به آمریکا، رهبران جهان را برای اقدام علیه گرمایش تحت فشار قرار داده است.

حدود یک‌صد رهبر جهان در مجمع عمومی سازمان ملل که هر ساله در نیویورک برگزار می‌شود، شرکت دارند.

بوریس جانسون در این سخنرانی با لحنی آمیخته به شوخی انسان را به فردی تشبیه کرد که تازه پا به ۱۶ سالگی گذاشته و ممکن است دست به کارهای نه فقط شرم آور بلکه خطرناک و مرگباری بزند.

وی این سخنرانی را با درخواستی از رهبران جهان به پایان برد: اینکه به فکر نسل‌های بعد بشر باشند.

بوریس جانسون گفت: اگر در همین مسیر حرکت کنیم دما تا پایان قرن، ۲.۷ (دو و هفت دهم) درجه سانتیگراد یا بیشتر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در آن صورت شاهد رشد بیابان‌ها، خشکسالی، نابودی محصولات، مهاجرت انبوه انسان‌ها در ابعادی بی‌سابقه خواهیم بود، نه به دلیل یک رویداد طبیعی یا فاجعه پیش بینی نشده بلکه به خاطر رفتار امروز ما انسان‌ها، به خاطر کاری که الان مشغول آن هستیم.

نخست وزیر انگلیس تصریح کرد: و نوادگان ما خواهند دانست که گناه آن به گردن ماست و می‌دانند که به ما هشدار داده شده بود و می‌دانند که نسل حاضر بود که در موقعیتی برای گفتن و عمل کردن برای رفاه قرار گرفت اما این فرصت را از دست داد. نوادگان ما خواهند پرسید که ما چه طور آدم‌هایی بودیم، اینقدر خودخواه و اینقدر کوته‌بین.

در اجلاس آتی “COP26” از رهبران ۱۹۶ کشور جهان درخواست خواهد شد بر سر اقدامات لازم برای محدود کردن تغییر اقلیم و آثار آن، مانند بالا آمدن سطح دریاها و رویدادهای شدید آب و هوایی توافق کنند.

دانشمندان یک هیات وابسته به سازمان ملل موسوم به “IPCC” اخیرا در گزارشی هشدار دادند که دمای زمین از ۱۹۷۰ به بعد با سرعتی که در دو هزار سال گذشته سابقه نداشته درحال افزایش بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا