بین‌المللی

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به فروپاشی سیستم درمانی افغانستان

سازمان بهداشت جهانی نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان در نتیجه وضعیت فوق بحرانی این کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سازمان بهداشت جهانی با انتشار بیانیه ای درباره وضعیت افغانستان به شدت هشدار داد و در این ارتباط گفت: سیستم مراقبت‌های بهداشتی افغانستان در آستانه سقوط قرار دارد و اگر اقدامات فوری برای حل این مشکل انجام نشود، این کشور با یک فاجعه انسانی روبرو خواهد شد.

بیانیه هشدار آمیز سازمان بهداشت جهانی به صورت مشترک از سوی «تدروس آدهانوم»، مدیرکل این سازمان و «احمد المندری»، مدیر منطقه‌ای سازمان یاد شده انتشار یافته و دو طرف در این بیانیه تاکید دارند که افغانستان با یک بحران انسانی بزرگ روبروست.

در بیانیه سازمان بهداشت جهانی همچنین تاکید شده که این سازمان بر اساس اصول بی‌طرفی و استقلال سازمان ملل متحد عمل می‌کند و برای یافتن راه حل‌هایی به گفت‌وگو می‌پردازد که به آن کمک می‌کند تا به میلیون‌ها افغان بی‌گناه آسیب دیده از ده‌ها سال درگیری امدادرسانی کند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین در بیانیه خود درباره افغانستان، افزود که ۹ بیمارستان از ۳۷ بیمارستان برای بیماران مبتلا به کرونا در این کشور تعطیل شده است.

بیانیه سازمان بهداشت جهانی اندکی پس از سفر تدروس آدهانوم به افغانستان صادر شده است. رئیس سازمان بهداشت جهانی در سفر اخیر خود به افغانستان توانست با شماری از رهبران طالبان در کابل دیدار و گفتگو کند.

پس از تسلط طالبان بر کابل، بسیاری از نهادهای مالی از جمله بانک جهانی اعلام کردند که فعالیت خود را به صورت موقت در افغانستان متوقف کردند و این موضوع مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

از سوی دیگر، «مارتین گریفیتس»، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه که نتایج سفر اخیرش به افغانستان را تشریح کرده، درباره وضعیت افغانستان گفته است که طی شش ماه نخست امسال بیش از ۴۵۰ کودک در افغانستان کشته شدند.

گریفیتس افزود: همچنین طی شش ماه گذشته، بیش از ۱۲۰۰ کودک هم به شدت در افغانستان زخمی شدند و یک امدادگر مشغول انجام کارش بود که متأسفانه هدف حمله قرار گرفت.

این مقام سازمان ملل همچنین از گفتگو و مذاکرات خود با مقامات و رهبران طالبان برای تسهیل شرایط و امدادرسانی در افغانستان خبر داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا