گوناگون

پیامد تنش آبی در بیش از ۲۵۰ شهر

مرکز پژوهش‌های مجلس از افزایش تنش آب شرب در کشور گزارش داد و با بیان اینکه ۲۸۲ شهر هم‌اکنون دچار تنش آبی هستند، نسبت به گسترش «ناآرامی‌ها و نارضایتی‌های اجتماعی» ناشی از تنش آبی هشدار داد…..

مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه تنش‌ آبی در شهرها و روستاهای ایران در حال گسترش است و در تابستان سال‌جاری نیز تنش آبی در همه حوضه‌های آبریز اصلی کشور رخ داد، افزود که علائم این تنش‌ها در بعضی نقاط کشور به‌صورت «ناآرامی‌ها و نارضایتی‌های اجتماعی» بروز کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس از جمله اعلام کرد که در تابستان سال‌جاری ۲۸۲ شهر دچار تنش آبی بوده‌اند و در سال آبی جاری نیز در حوضه آبریز مرکزی ۱۰۴ شهر دچار تنش آبی می‌شوند که از این میان حدود ۳۸ درصد شهرها وضعیت تنش آبی قرمز را تجربه خواهند کرد.

این مرکز هشدار داد از آنجا که «حوضه آبریز مرکزی» شامل مناطق وسیعی از کشور است، تشدید تنش آبی در چنین گستره‌ای آمارهای بسیار چشمگیری [به لحاظ جمعیت و گستردگی جغرافیایی] را شامل می‌شود.

علاوه بر این، در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید شده است که وضعیت در «حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان» نیز بحرانی است و در این نواحی نیز ۹۳ شهر دچار تنش آبی خواهند شد و از آنجا این بخش عمدتا شامل استان‌های ساحلی جنوبی است، اهمیت شیرین‌سازی آب دریا از این منظر بسیار پر رنگ می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا